Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Slovenky sa o triumf v Pohári federácie pobijú s domácimi

TENIS Historický postup do finále sa zrodil po víťazstve 3:1 nad TaliankamiMaspalomas (TASR) - Slovenské tenistky postúpili po víťazstve nad

TENIS Historický postup do finále sa zrodil po víťazstve 3:1 nad Taliankami

Maspalomas (TASR) - Slovenské tenistky postúpili po víťazstve nad Talianskom 3:1 do finále 40. ročníka Pohára federácie. V ňom sa dnes a zajtra stretnú na greensete Kongresovej haly v meste Maspalomas na ostrove Gran Canaria s domácim Španielskom. Kým domáce hráčky sa vo finále neoficiálnych MS reprezentačných družstiev predstavia už po desiaty raz, pre Slovensko je to historicky prvá účasť a dosiaľ najväčší úspech. V úvodnej dvojhre finále nastúpi dnes o 15. hod. Husárová proti domácej jednotke Conchite Martinezovej.

Daniela Hantuchová - Francesca Schiavoneová 6:7 (1), 1:6

Talentovanej Slovenke zápas absolútne nevyšiel. Aktuálne ôsma hráčka sveta od začiatku príliš kazila, navyše nedokázala nájsť protizbraň na rozbehnutú rodáčku z Milána. Prvý set dospel do tajbrejku, v ktorom ťahala rodáčka z Popradu jednoznačne za kratší koniec, keď prehrala 1:7. Schiavoneová skvelou celodvorcovou hrou a paletou presných úderov úplne ovládla hru a v druhom sete vyhrala päť hier.

Janette Husárová - Silvia Farinová-Eliová 6:4, 6:3

Husárová umne menila rytmus hry, čo jej v prvom sete prinieslo vedenie 2:0 i 3:1. Talianka však dokázala čistou šiestou hrou vyrovnať na 3:3, no 28-ročná Bratislavčanka sa vzápätí rebrejkom dostala opäť do výhody a doviedla set do víťazného konca. V druhom sete si obe hráčky do stavu 2:2 držali svoje podanie, v piatej hre sa však Husárovej aj zásluhou vydarených stopbalov a obhodení podarilo prelomiť servis o dva roky staršej Talianky a to sa ukázalo ako rozhodujúce pre ďalší vývoj zápasu.

Hantuchová - Schiavoneová 6:7 (1), 1:6

Hantuchová odštartovala prvý vzájomný zápas s milánskou rodáčkou lepšie a viedla hneď v úvode 2:0. Tak ako deň predtým sa však trápila pri svojom servise a hoci viedla 3:1, Farinová potom získala tri hry za sebou a otočila vývoj setu. Rodáčka z Popradu však mimoriadne bojovala, čo sa prejavilo najmä v zlomovej jedenástej hre. Pri vlastnom podaní za stavu 5:5 odvrátila svetová osmička štyri brejkbaly súperky, dotiahla hru do víťazného konca a v nasledujúcom geme potvrdila zisk setu brejkom pri svojom druhom setbale. V druhom dejstve sa síce Talianka ujala vedenia 2:0, ale rozdiel v kvalite ukázalo nasledujúcich päť víťazných hier v podaní Hantuchovej.

Husárová - Farinová-Eliová 6:4, 6:3

Husárovej vyšiel úvod prvého setu a po brejkoch v tretej a v piatej hre viedla už 5:1. Schiavoneová potom ale uplatnila rovnakú taktiku ako deň predtým proti Hantuchovej a šnúrou troch gemov znížila na 4:5. Koncovka ale patril Slovenke, ktorá za 44 minút získala dejstvo v pomere 6:4. Druhý set začala lepšie Talianka, viedla 2:0, ale Husárová enormným úsilím a hladom po úspechu za 43 minút druhým premeneným mečbalom poslala po prvý raz Slovensko do finále. Po dohode nehrajúcich kapitánov sa štvorhra napkon nehrala.

Semifinále: Španielsko - Rakúsko 3:2 (Conchita Martinezová - Patricia Wartuschová 6:0, 7:5, Arantxa Sanchezová-Vicariová - Barbara Schettová 6:3, 7:6 (5), Schettová - Martinezová 7:5, 6:7 (3), 6:2, Wartuschová-Sanchezová 4:6, 6:4, 9:7, Virginia Ruanová Pascualová, Martinezová - Schettová, Wartuschová - 4:6, 6:3, 6:1).

Kapitán slovenského fedcupového tímu Tomáš Malik: "Od začiatku som veril, že postúpime do finále. Máme silnú motiváciu, ktorá nás ženie dopredu. Ak zahráme proti Španielkam na hranici našich možností, máme šancu vyhrať."

Janette Husárová: "Som strašne unavená, toto je ale úspech, na aký tak ľahko nezabudneme. Zásluhu na tom, že ešte cez víkend budeme hrať o najprestížnejšiu kolektívnu trofej v ženskom tenise, má celý kolektív, nielen ja. Od finálového vyvrcholenia očakávam emócie, napätie so šťastným koncom pre nás."

Daniela Hantuchová: "Som šťastná, že som líderkou v takomto skvelom tíme. Španielky sú skúsené, ale už majú toho dosť za sebou. My sme mladé a v skvelej forme a tak verím, že vyhráme."