trval do nedele, prejavili záujem okrem domácich milovníkov klobásy aj návštevníci zo Slovenska, Rumunska, Juhoslávie, ale aj z Kanady.
V rozhovore pre TASR organizátorka festivalu Zsuzsanna Ambrusová uviedla, že počas šiestich rokov trvania festivalu sa počet záujemcov o toto podujatie znásobil šesťkrát. Cieľom festivalu, ktorého súčasťou sú odborné konferencie, potravinárska výstava a rôzne súťaže mládeže a dospelých vo výrobe klobásy, je zachovať a odovzdať tradíciu výroby známej čabianskej klobásy.
Súťažilo 262 dospelých družstiev, ktoré z dvoch kilogramov mäsa pripravovali túto pochutinu podľa vlastných receptov. Odborná porota hodnotila klobásy po upečení. Podľa slov Zs. Ambrusovej si cenu za najlepšiu klobásu zatiaľ odniesli maximálne do okolitých obcí, doposiaľ žiadny zahraničný milovník klobásy neurobil lepšiu ako domáci. Napriek tomu dostane najlepšie zahraničné družstvo v každom ročníku zvláštne ocenenie. Medzi súťažiacimi zo Slovinska, Rakúska, Kanady, a Rumunska, boli aj tri slovenské družstvá. Ku klobáse neodmysliteľne patrí aj kyslá zelenina. Organizácia čabianskych Slovákov usporadúva pri tejto príležitosti súťaž "kyslého". Za najlepšiu zaváranú domácu kapustu, uhorky alebo štipľavú papriku vždy čakajú kulinárov zaujímavé finančné ceny. V 70-tisícovej Békéšskej Čabe má tretina obyvateľstva slovenské korene, v poslednom sčítaní obyvateľstva sa k slovenskej národnosti prihlásilo 3000 osôb.
Autor: Békéšska Čaba (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.