producentom tejto drogy. Kancelária OSN pre drogy a zločin (ODC) v zverejnenej správe odhaduje, že tohtoročná produkcia dosiahne úroveň 3400 ton, čo predstavuje dramatický nárast v porovnaní so 185 tonami v roku 2001, keď Taliban zasiahol proti pestovaniu maku, z ktorého sa omamný jed vyrába. "Úrodu za rok 2002 vysvetľuje skutočnosť, že jeden režim na jeseň minulého roku končil, kým nová vláda nebola na dohľad," povedal agentúre Reuters výkonný riaditeľ agentúry Antonio Maria Costa.
Napriek nárastu zostáva tohtoročný odhad produkcie o 25 percent nižší ako v rekordnom roku 1999, keď z Afganistanu pochádzalo asi 70 percent svetového ópia (4600 ton). Podľa Costu svet môže urobiť oveľa viac, aby pomohol vláde prezidenta Hamída Karzaja v boji proti drogám, ktorú si kábulský kabinet stanovil za svoju prioritu. "Silným posolstvom tejto správy je, že medzinárodné spoločenstvo musí pomôcť afganským pestovateľom prejsť na legálne plodiny," dodal Costa. Krátko po tom, čo sa v januári ujal moci,
Karzaj zakázal pestovanie, spracúvanie, obchodovanie a konzumáciu opiátov, jeho vláda však zrejme nie je schopná zabezpečiť plnenie zákazu. Kabinet farmárom prisľúbil 350 dolárov za aker (asi štyri hektáre) pôdy, na ktorej nebudú pestovať mak. Pestovatelia však vyjadrili s kompenzačnými platbami nespokojnosť a vo viacerých južných mestách došlo k protestom, pričom niektoré prerástli do násilností. "Na (afganský) vidiek, kde farmári musia niečo pestovať, aby uživili rodiny, sa venovalo veľmi málo prostriedkov," povedal Costa a upresnil, že do Afganistanu prišla len polovica z prisľúbených peňazí. Atraktívnosť pestovania maku zväčšuje desaťročiami vojen zdevastované hospodárstvo krajiny. Po tom, čo Taliban v roku 2001 pestovanie maku zakázal, ceny vzrástli desaťnásobne, čo povzbudilo farmárov k tomu, aby mak zasiali. Ópium, okrem negatívnych dôsledkov užívania, je zdrojom bojov a nestability medzi vojenskými veliteľmi a miestnymi guvernérmi, ktorí sa snažia o kontrolu dodávok drogy a obchodných trás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.