pekné a zaujímavé prírodné scenérie. Najmä ich centrálna časť v okolí obce Zlatá Baňa, je zaujímavá pre turistov v lete i v zime. Zlatá Baňa je zároveň východiskom na najvyšší kopec pohoria, 1092 metrov vysokú Šimonku, ktorá je v husto zalesnenom pohorí jedným z mála skutočne výborných výhľadových bodov.
Avšak nielen pohľad zo Šimonky je na tomto kopci zaujímavý. Na jeho vrchole rastie klimaticky formovaný listnatý prales s viacerými zaujímavými prvkami. Práve on je predmetom ochrany v Národnej prírodnej rezervácii Šimonka, ktorá zahŕňa vrcholové partie hory na ploche vyše 24 hektárov na rozhraní okresov Prešov a Vranov nad Topľou (zároveň je najstaršou rezerváciou v tomto okrese - vyhlásená už v roku 1950). Chránené sú najmä pralesovité porasty bučín, jedľových bučín a na balvanovitých sutinových svahoch i bučiny s javorom horským a jaseňom štíhlym. Veľkou vzácnosťou je oplietavá liana - zákonom chránený plamienok alpínsky, ktorý v rezervácii rastie na niekoľkých miestach. V pralesovej bučine hniezdia krkavce čierne. Na andezitovom vrchole Šimonky sa nachádza malá nezalesnená plocha s vystupujúcou skalkou, odkiaľ je vynikajúci výhľad. Najbližšie sú, pochopiteľne, okolité kopce Slanských vrchov, z ktorých dominujú kužeľovitý Oblík a mohutná Čierne hora. Panoramaticky vystupujú pred očami turistu nielen pohoria najbližšieho okolia, ale aj vzdialenejšie vrcholky Slovenského rudohoria a zubaté Tatry. Interesantný a unikátny je však pohľad na východ a juhovýchod, kde sa rozprestierajú najsevernejšie výbežky Východoslovenskej nížiny. Mestá a dediny na nich pripadajú ako na dlani. Úplne na východe sa týči Vihorlat a pohraničné slovensko - ukrajinské pohoria.
So Šimonkou sa spája aj história ťažby drahého opálu v Slanských vrchoch. Okrem najznámejšieho areálu Libanka sa ťažil tento minerál práve aj v revíri Šimonka.
BEDEKER
Prístup: Východiskom je obec Zlatá Baňa (590 m), dostupná z Prešova autobusom SAD. Na konečnej autobusu sa napojíte na zelenú značku, ktorá vás po asfaltke privedie na Pusté pole (670 m, 1/4 h), ktorá lezí na začiatku rozsiahlych Zlatobanských lúk. Už tu sa otvára zaujímavý pohľad na okolité vrchy. Keďže sa nachádzate priamo v ich centre, všade naokolo máte čo obdivovať. Hádam najviac udrie do očí Dubník so známym stožiarom televízneho vysielača. Neďaleko sa nachádza aj významná botanická lokalita Pusté pole, kde každoročne kvitne množstvo poniklecov. Samotný výstup na Šimonku vedie zväčša lesom, len občas sa naskytne pohľad na okolie z lesného prieseku. Tiahle, ale nie príliš náročné stúpanie vyvedie turistu napokon na sedlo Grimov laz (943 m, 1 a 1/4 h), bývalé lúky pod Šimonkou, dnes však už zarastené. Tu sa nachádza významná križovatka turistických chodníkov. Od ukazovateľa odbočíte doľava po žltej značke, ktorá je odbočkou z hlavnej hrebeňovky na vrchol. Záverečné prudšie stúpanie už prechádza pralesom na území Národnej prírodnej rezervácie, aby skončilo na odlesnenej špičke Šimonky (1092 m, 1 a 3/4 h). Zostup vedie do sedla Grimov laz, odkiaľ sú rôzne možnosti pokračovania túry. Červená hrebeňovka vedie oboma smermi. Jedným na Dubník a Makovicu, druhým na Čiernu horu, Zbojnícky zámok a Prešov. Ak sa rozhodnete zostúpiť, okrem Zlatej Bane sa vám ponúka možnosť zísť aj na vranovskú stranu, cez romantické Údolie obrov do Hermanoviec a Bystrého.