už ho využívame na hry alebo vážnejšiu prácu, treba brať do úvahy, že sa stáva dosť podstatnou súčasťou zariadenia bytu, zaberajúcou určité miesto a vyžadujúcou samostatný stôl. Obvykle sa na tento účel používa klasický písací stôl, ten však má určité nevýhody a lepší je účelový stôl, ktorý si môžeme zhotoviť aj sami.
Počítač pozostáva zo základných komponentov, teda monitora, klávesnice, skrinky s pevným diskom a zdrojom, ale nesmieme zabúdať ani na manipulačný priestor pre myš. K počítaču však patria aj prídavné komponenty, teda rôzne príslušensto, ktoré si vyberáme podľa charakteru našej činnosti. K základným doplnkom patrí tlačiareň, prípadne skener a ďalšie, špecifickejšie prídavné zariadenia.
Podľa príslušenstva volíme konštrukčné riešenie zostavy stola, aby sme si prácu s počítačom čo najviac uľahčili a všetko potrebné mali na dosah. Preto ani náš návod nemusíte brať doslova, stôl si prispôsobte vlastným potrebám a podľa vlastných pracovných návykov. Predsa však platia niektoré spoločné prvky, ktoré môžeme variabilne obmieňať.
Azda najoptimálnejším riešením je umiestnenie počítača v rohu miestnosti. Ako sme si v obchodoch všimli, aj výrobcovia nábytku už na to prišli. Obrazovka monitora totiž má dosť veľkú hĺbku, takže na klasickej doske písacieho stola zaberie veľa miesta. Ak monitor umiestnime šikmo do rohu stola, je to nepohodlné, pretože musíme otáčať hlavu. Ak je to teda priestorovo možné, dáme počítač do rohu miestnosti a podľa toho zhotovíme aj stôl s pracovnou doskou deltovitého tvaru. Zadná časť monitora vyplní roh a po oboch stranách zostane dosť priestoru na papiere, literatúru, tlačiareň, reproduktory a pod. Vpredu je výrez v tvare polkruhu alebo lichobežníka, umožňujúci lepšie ovládať celú pracovnú plochu (obr. 1).
Celú zostavu stola robíme z drevotrieskových dosiek pokrytých fĺiou s imitáciou dreva alebo inej farebnej úprave podľa ostatného zariadenia miestnosti. Potrebné kusy po presnom rozmeraní narežeme z drevotrieskových panelov. Ak sa rozhodneme pre hranatú verziu, rovné rezy robíme kotúčovou pílou, pri oblej verzii vyrezávame oblúky priamočiarou pílou. Ak nemáme takéto možnosti, po zakreslení jednotlivých dielov v zmenšenej mierke ich môžeme dať narezať. Väčšinou takúto službu na objednávku poskytujú firmy, ktoré drevotrieskové panely predávajú.
Boky dosiek po rezoch oblepíme pomocou žehličky hranovacou páskou. Oblúky oblepujeme pomocou teplovzdušnej pištole a gumového valčeka. Hotové diely vzájomne spájame lepidlom na drevo a drevenými kolíčkami. Pritom musíme dbať na presnosť vŕtania, aby otvory boli na spojoch protiľahlé. Pritom si môžeme pomôcť šablónkou, kovovým pásikom s otvormi rovnakého priemeru ako použitý vrták.
Výšku stola by sme mali zachovať štandardnú, teda 80 cm. Ostatné rozmery neuvádzame, môžete si ich prispôsobiť podľa vlastných požiadaviek. Bočné steny bude tvoriť stredná priečka kolmá na os stola a dve bočnice od rohov po strednú priečku. Stredná priečka by mala od prednej hrany stola byť vzdialená asi 60 cm, aby sa na policu v pravej časti zmestila skrinka so zdrojom. V pravej časti urobíme aj vnútornú bočnú stenu, rovnobežnú s osou stola (obr. 2), popri nej bude uložená skrinka zdroja. Na mieste kde bude zadná stena zdroja vyrežeme do vnútornej priečky otvor, aby z ventilátora mohol prúdiť vzduch.
Ľavá časť bude vyplnená niekoľkými trojuholníkovými policami, v rohoch stabilizovanými stĺpikom z drevenej guľatiny alebo kovovej či plastovej rúrky. Prvá polica môže byť vysunutá asi o pol metra do priestoru, na nej bude miesto pre skener (obr. 3). V ľavej časti pracovnej plochy umiestnime tlačiareň, pravá zostane voľná pre manipuláciu s myšou. Reproduktory majú miesto na vonkajších rohoch.
Klávesnicu môžeme mať na pracovnej doske pred monitorom, alebo pod ňou na vysúvacej doske. Vysúvaciu dosku upevníme na dve zvislé lišty pod pracovnou doskou pomocou koľajničiek na vysúvanie zásuviek (obr. 4).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.