(pokračovanie z minulého čísla)
Police majú svoje výhody aj nevýhody
Ak sa pristavíme pri policiach, sú veľmi obľúbené na odkladanie vecí, vrátane kníh a patria k bytovému zariadeniu. Sú veľmi vhodné, lebo sa nimi dá vyriešiť úložný priestor aj tam, kde nie je dostatočné či vhodné miesto pre skrinku. Nevýhoda je však rovnaká - na všetky veci uložené na polici sa práši. Police sa triedia podľa druhu a konštrukcie. Môžu byť pripevnené na podperách umiestnených medzi stropom a podlahou, rovnako ako na špeciálnych stojanoch, prípade iba upevnené na stene ako závesná konštrukcia.
Vhodná výška na umiestnenie police je daná jej poslaním, teda na tom, čo do nej chceme dávať a ako často z nej budeme obsah brať. Poličku na knihy je vhodné zavesiť maximálne do výšky cca 150 cm (ak je nad posteľou, musíme vziať do úvahy jej výšku nad zemou a zohľadniť aj výšku postavy spáča, aby sa napr. pri vstávaní o poličku nebuchol.
Stojanové polica majú zasa tú východu, že sa dajú ľahko premiestniť. Umožňujú teda dostatočnú kreativitu interiéru, a pritom nemusí dochádzať k zdĺhavým demontážam a montážam, alebo k nepríjemným stavbárskym prácam. Policami sa dá v miestnosti veľmi dobre oddeliť pohľadovo jedálenský stôl či sedací kút.
Jediné, čo police plnohodnotne nezvládnu, je náhrada základného úložného zariadenia - skríň.
Regály
Najrôznejšie skladačkové regálové systémy sa hodia do všetkých typov bytov. O počte dielov rozhoduje iba miesto, ktoré máme k dispozícií a množstvo kníh, ktoré potrebujeme uložiť. Nie je dôležité, či budeme pokrývať regálmi všetky štyri steny od podlahy po strom, či nimi vyplníme napríklad iba priestor pod schodiskom.
Veľkou výhodou regálov je, že sa rovnako dobre dajú kedykoľvek dokupovať, ako sa ich môžeme tiež kedykoľvek zbavovať. A to ako rozoberaním a uložením na iné časy, tak ich využitím v iných, esteticky menej exponovaných priestoroch (napr. komora, garáž, dielňa, pivnica...).
A na záver ešte zopár dobrých rád. Ak sa už rozhodneme kúpiť si knižnicu, vždy si vyberme väčšiu, než momentálne potrebujeme, pretože kníh pribúda úmerne s časom. Samostatné menšie diely sa dajú síce dokúpiť, ale zaberú potom viac priestoru a zhodný úložný priestor vyjde v konečnom dôsledku drahšie, než veľká knižnica.
Účelným doplnkom bytu sú menšie poličky. Závesné či postavené slúžia na odkladanie rozčítaných kníh a časopisov a tvoria tak akési filiálky knižnice materskej - príručné knižnice. Postavíme ich tam, kde je to potrebné - ku kreslu, posteli, pracovnému stolu a pod. Pomáhajú udržiavať poriadok v byte.
Ak máme schodisko, je veľmi múdre umiestniť pod neho regály na knihy. Nevyužitý priestor je zrazu využitý a naviac to vyzerá veľmi dobre. Moderná doba priniesla aj moderné výrobky. Vyrábajú sa veže - knižnice, do ktorých sa dajú ukladať knihy zo štyroch strán. Vežu je potom možné umiestniť na ľubovoľné miesto v ktorejkoľvek miestnosti. A to často dokonca aj uprostred izby. Vyzerá to veľmi zaujímavo. Nesmie však tadiaľ viesť nijaká dôležitá interiérová komunikačná spojnica, kadiaľ sa chodí napr. aj po tme.
Posledná rada je úplne prostá, varujúca: zvážte jednu priemernú knihu, sčítajte počet zväzkov, ktoré vlastníte, vynásobte obe čísla a pripočítajte váhu úložného priestoru. Ak nechcete jedného dňa z ničoho nič bývať u susedov pod vami, zvažujte každý nákup novej knihy. Avšak ono sa to ľahko hovorí...
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.