omnoho vzhľadnejšie ako dvestokorunové. Päťstovka má priemer 40 mm, vďaka čomu má autor výtvarného návrhu pre svoj návrh podstatne viac priestoru. Minca je razená zo striebra rýdzosti 925/1000, hmotnosť 33,63g. Na hrane je jasne čitateľný nápis "Ochrana prírody a krajiny". Mince vyrazila Mincovňa Kremnica v náklade 13 400 kusov, z toho v zrkadlovom lesku 1 400 kusov.
Na lícnej strane mince je vyobrazený kamzík vrchovský tatranský s mláďaťom. Námet dopĺňajú kvety plesnivca alpínskeho. V dolnej časti mince je štátny znak a názov štátu. Na lícnej strane nájdeme aj iniciálky autora výtvarného návrhu Ing. Milana Virčíka "MV" a značku kremnickej mincovne "MK". Časť charakteristického vysokohorského masívu Vysokých Tatier a označenie nominálnej hodnoty nájdeme na strane rubu. Horcokvet Cluisov je zobrazený pod masívom. Nechýba ani názov národného parku a letopočty 1949-1999.
Tatranský národný park sa rozprestiera v Severnej časti Slovenska. Leží na pohraničí s Poľskom, s poľským národným parkom vytvára bilaterálne chránené územie. V bývalom Československu bol v roku 1949 vyhlásený za národný park ako prvý. Jeho snahou bolo ochrániť jedinečné prírodné hodnoty. Je unikátny jedinečnými druhmi rastlín a živočíchov. Má rozlohu 76 tisíc hektárov a zahŕňa Vysoké Tatry, Belianske Tatry a Západné Tatry. Je to minca, ktorá by rozhodne nemala chýbať zo žiadnej zbierky...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.