na väčšej rieke, môžeme ich s určitosťou hľadať v plytčinách okolo 0,60 m s voľne plynúcou vodou a množstvom malých rybiek. V menších riekach zubáče sliedia po potrave na všetkých miestach, kde majú ľahší prístup k potrave.
V miestach so stojatou vodou je situácia iná. Na hlbších lovištiach vyplávajú až k povrchu. V revíroch s hĺbkou niekoľko desiatok metrov v stádach žijúce zubáče k hladine často nevyplávajú, ale týka sa to hĺbok do troch metrov.
Úspešný je lov večer okolo 23.00 hod. a čo najskôr ráno, čo je možné v mesiacoch júl a august, kedy sa loví bez časového obmedzenia, resp. od polovice júna, od kedy sa začína lov zubáča a od kedy je možný na kaprových vodách rybolov od 4.00 do 24.00 hod.
Zubáčov v noci lovíme na osvedčené nástrahy. Čiže dobre sa uplatnia svetlé, asi desaťcentimetrové woblery, ľahké rotačky typu long veľkosť 2, veľmi prehnuté plandavky z tenkého plechu a twistery s dvojitým chvostíkom. Môžu byť aj fosforové, alebo s namontovanou kapslou chemického svetla. Aj wobler, ak je k tomu uspôsobený, môže byť osvetlený.
Baliac výbavu na nočné rybárčenie nesmieme zabudnúť na náhradnú cievku, náhradné oblečenie pre prípad dažďa, alebo nechcenej kúpele a dobrú vodotesnú baterku, ktorou svietime len v najväčšej núdzi a dobrý prostriedok na odpudzovanie hmyzu.
Autor: stg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.