klinozoisit a epidot (pistacit). Prvý je kremičitan s obsahom vápnika a hliníka, v epidote je hliník sčasti nahradený železom. Oba minerály predstavujú koncových členov izomorfného zmesného radu. Ďalej do tejto skupiny patria piemontit a allanit (ortit). Pre prvý z nich je charakteristický obsah mangánu, kým v allanite dominuje cér. Do skupiny epidotov sa niekedy zaraďuje aj zoisit, nakoľko má obdobné chemické zloženie. Tento minerál však nekryštalizuje v jednoklonnej, ale kosoštvorcovej sústave.
Živce: sú najrozšírenejšou a najvýznamnejšou skupinou kremičitanov, tvoria podstatnú časť rôznych magmatických hornín. Nachádzajú sa v hlbinných magmatických horninách, vo vulkanitoch, hojne sú prítomné v kryštalických bridliciach a v usadených horninách.
Podľa chemického zloženia sú živce alumosilikáty, obsahujú hlavne draslík, sodík, vápnik, v malom množstve bárium. V stopovom množstve sú v nich prítomné aj ďalšie prvky, napríklad lítium, cézium, rubídium, horčík, železo a titán. Živcové minerály vytvárajú izomorfné zmesné rady. Koncoví členovia radov sú: ortoklas (K-živec), albit (Na-živec) a anorit (Ca-živec). K nim sa priraďuje zriedkavý živec s obsahom bária celzián. V albit-anortitovom rade je neobmedzená miešateľnosť jednotlivých zložiek; tento rad býva súhrnne označovaný názvom plagioklasy (Na-Ca živce). Medzi koncovými členmi albitom a anortitom sa nachádzajú minerály oligoklas, andezín, labradorit a bytownit, o ktorých na budúce podrobnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.