už nezopakuje "idylka" z ustanovujúcej schôdze, keď oba politické tábory hlasovali väčšinou jednotne.
Parlament čaká rokovanie o kľúčových dokumentoch: o programovom vyhlásení vlády a devätnástich zákonoch, ktoré súvisia s prijatím štátneho rozpočtu. Zákony majú priniesť úspory vo verejných výdavkoch a pre občanov budú znamenať finančnú záťaž.
Koalícia má v parlamente tesnú väčšinu 78 poslancov oproti 72 opozičným. Ak by mali k zákonom výhrady čo len štyria poslanci koalície, mohli by vážne ohroziť dodržanie dohodnutej podoby rozpočtu.
Šéf najväčšieho koaličného klubu SDKÚ Milan Hort verí, že poslanci SDKÚ sa pri rozhodovaní budú riadiť zodpovednosťou za štát. "Predložené zákony sú nielen o šetrení, ale aj o zvýšení adresnosti našich daní a o náprave noriem, ktoré boli prijaté vinou populizmu niektorých strán a poslancov v minulosti," tvrdí.
Predseda klubu SMK Gyula Bárdos je optimista: "Za klub SMK sa zaručujem, že tam budeme všetci. Dúfam, že to bude fungovať aj v celej koalícii."
Do parlamentu zasadli až dve tretiny nových poslancov. Čaká sa, akú úroveň bude mať prvá parlamentná debata. "Príde k dosť radikálnemu sporu," myslí si podpredseda Smeru Boris Zala.
Podpredsedníčku parlamentu Zuzanu Martinákovú z SDKÚ zaujíma reakcia nových ľudí v Národnej rade: "Som zvedavá, aký charakter bude mať rokovanie."
Všetky zákony má parlament prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Dzurindova vláda v minulosti často čelila kritike, že takto na Národnú radu tlačí. "Smer určite nebude s množstvom vecí, ktoré sa dotýkajú narýchlo zbúchaného štátneho rozpočtu, súhlasiť. Nevraviac, že všetky strany sľubovali, že nápor na skrátené legislatívne konanie sa skončí. To je škandalózne," hovorí Zala.
Sergej Kozlík z HZDS predpokladá vecnú diskusiu. Ivan Hopta z KSS povedal, že komunisti zrejme ani jeden zákon nepodporia: "Vládna koalícia o nich pred voľbami vôbec nehovorila. Oklamala voličov."
Vážnejším problémom pri schvaľovaní programu sa snažil predísť predseda parlamentu Pavol Hrušovský tak, že zvolal hneď dve schôdze. Najskôr nastúpia náhradníci za poslancov, ktorí sa stali členmi vlády a na ďalšej schôdzi poslanci prerokujú predložené zákony a programové vyhlásenie vlády.
Koalícia vymenovaním členov vlády stratila na istý čas väčšinu. Ak by sa opozícia neprezentovala, parlament zostane zablokovaný. Stalo sa to už pred štyrmi rokmi. "Nebudeme využívať nastupovanie náhradníkov na vytváranie dusna. Zachováme parlamentnú kultúru v plnej miere," sľubuje Zala. Podobne sa vyjadrili aj Sergej Kozlík z HZDS a Ivan Hopta z KSS. "Bol by to cirkus a neurobilo by to dobré meno republike," povedal Hopta.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.