Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Vo východniarskom derby uspela Čaňa, poriadny nákup priviezlo Humenné

V 14. kole druhej futbalovej ligy sa diváci nestačili čudovať tomu, čo všetko sa na štadiónoch dialo. Už v sobotu predpoludním odštartovala zaujímavý

sumár výsledkov Senica na ihrisku ŠKP Devín, popoludní sa diali ešte väčšie divy. Azda najväčší v Ličartovciach, kde domáci získali tri body, hoci s neustále sa lepšiacou Dubovou prehrávali 0:3. Zaujímavé je, že druholigoví lídri otáčali i v iných stretnutiach, Banská Bystrica v Senci, Rimavská Sobota doma s rezervou Slovana, výnimkou bol suverénny výkon Topoľčian vo Veľkých Levároch. Východniarske derby skončilo víťazstvom Čane, Humenné zahralo v Dunajskej Strede to, čo prvoligové 1. FC Košice na Slovane. Program 15. kola - sobota 9. novembra o 13.30: B. Bystrica - R. Sobota, Humenné - Senec, Dubová - D. Streda, Nováky - Ličartovce, Senica - V. Leváre, Prešov - Devín, Nitra - Čaňa, nedeľa 10. novembra o 10.30: Slovan B - Podbrezová.

Ličartovce - Dubová 4:3 (0:3)

Ličartovce - Skoro neuveriteľné futbalové veci sa diali na ličartovskom dažďom rozmočenom trávniku. Ofenzívne naladení domáci nechceli zabudnúť na to, ako ich tejto jesene Dubová vyradila na vlastnom štadióne z pohára. Ličartovčania sa pred duelom zastrájali, vraj to Petrocheme vrátia aj úrokmi. Aj začali svižne. Ich útočné snahy a ťahy boli sprvu evidentné. Avšak proti nim stál zdatný a hlavne bojovne naladený súper. Dubová sa zjavne zamerala na defenzívu. Cez tú sa najprv presadil strelecky Bicák. Vyskoč v bráne hostí ale dobre vyrazil a Kalmárova dorážka sa minula účinku. Po prieniku R. Šimka a následnom centri Pagor to skúšal "pätičkou", no ani on neuspel. Minúty ubiehali, a keď hostia zdarne prežili počiatočný, rozhodne nie drvivý tlak, začali vystrkovať rožky. Kamenský po dlhočiznom výkope vlastného gólmana sám pred Jakubechom bránu netrafil. Na druhej strane Krakovského bombu efektne vyrazil Vyskoč. V 20. min. prišiel prvý šok. Po strate lopty v strede Kišš nezachytil prihrávku a Pavlíkov center premenil Frišnič - 0:1. O sedem minút na to Bicák zlým spracovaním lopty "založil" útok súperovi a Stacho upravil na 0:2. A to ešte nebolo všetko. Šinglár v 34.min. prišiel v strede poľa o loptu. Stacho si pohral s Kaminským i Kiššom a bolo 0:3! Neuveriteľné, ale skutočné... Steel Trans ale do kolien ani napriek tomu nepadol. Šinglár po Krakovského centri a chybe Vyskoča znížil. Keď však Kamenský v 68. min. v šanci trafil len žrď Jakubechovej brány, zápas sa začal lámať. Zdrvujúcemu ličartovskému finišu hostia neodolali. Na 2:3 znižoval po Šinglárovej strele už vydarenou dorážkou Kalmár. Dráma vrcholila. Kaminského strelu najprv Vyskoč bravúrne kryl, no proti jeho druhému pokusu o štyri minúty neskôr bol už bezmocný. Štadión bol vo vare, do vytŕženia ho dostal Šinglárov gól v poslednej minúte hektického duelu, znamenajúci zvrátenie z 0:3 na 4:3 za 45. minút...

Góly: 59. a 90. Šinglár, 69. Kalmár, 88. Kaminský - 20. Frišnič, 27. a 34. Stacho. Pred 1150 divákmi rozhodoval Hádek, ŽK: Kalmár - Ernek, Mojík. Steel Trans: Jakubech - T. Šimko, Kaminský, Kišš, Krakovský (89. R. Tomko) - R. Šimko, Šinglár, Lesniak, Bicák (46. J. Majoroš) - Kalmár, Pagor (81. Hrivňák). Petrochema: M. Vyskoč - L. Hurík - Kaščák, Ernek, M. Hurík - Penov, Mojík, Frišnič (73. Holmík), Pavlík - Stacho (65. Kuzma), Kamenský.

J. Vukušič (tréner Ličartoviec): "Hostia hrali veľmi dobre jeden polčas. Zaslúžene preto viedli. V kabíne sme si cez prestávku povedali, že skúsime skóre obrátiť. V takejto nepriaznivej situácii sme ešte neboli, no ja som chlapcom veril, že zápas dokážu otočiť. Nebol som si však istý, či tomu veria i chlapci. Ukázalo, že keď sme začali znižovať, verili viac a viac a nakoniec sme to stihli otočiť na tých 4:3. Tie zlé veci nebudem ani spomínať, lebo po takomto zápase by si to chlapci nezaslúžili."

Ján LEŠKO

Čaňa - Prešov 3:1 (2:1)

Čaňa - Do svojho posledného tohtoročného východniarskeho derby sa vrhli domáci iniciatívne. Hneď prvý útok Čane zaváňal gólom, hosťujúci Ferenc však hlavičku Megyesiho vytláčal spod brvna na roh. Ešte v prvej desaťminútovke mali dve možnosti i hostia, najmä Bubenkova šanca z 8. minúty, ktorú zmaril vybehnutím Zajaroš, bola pre Ćaňu výstrahou. V 10. min. však už domáci viedli, keď po akcii Žigu a Kostelníka dorážal loptu Puhák. Potom sa predvádzali hlavičky, v 15. min. kryl tú Zajcevovu z päťky Zajaroš, o tri minúty tesne vedľa prešovskej brány hlavičkoval Kundra, v 26. min. vystrašil spoluhráčov Maďarik, keď loptu mieril tesne vedľa vlastnej brány. O ďalších sedem minút prišiel obojstranný šok: po rohu Prešovčanov hlavičkoval do siete Zajaroša Bubenko, domáci sa však rýchlo otriasli a hneď z ďalšej akcie ich Žiga opäť dostal do vedenia! Najzaujímavejším momentom prvého polčasu bola 37. minúta. Prešovčania najprv "vykoledovali" žltú kartu pre Čižmára, farba karty sa však nepozdávala Bubenkovi. Dával to rozhodcovi asi až príliš najavo, takže tú červenú videl sám. Početná nevýhoda v 2. polčase Prešovčanom neprekážala, boli aktívnejší, domáci sa nepochopiteľne až príliš stiahli do defenzívy. Aj keď sa obom tímom rysovalo niekoľko možností, vzrušujúci 1. polčas sa už neopakoval. Na rozhodujúci brejk čakajúci domáci sa nakoniec dočkali. V 86. minúte Maďarik zakombinoval s Puhákom a strelou k pravej žrdi uzavrel skóre zápasu.

Góly: 9. Puhák, 34. Žiga, 87. Maďarik - 33. Bubenko. Pred 790 divákmi rozhodoval Chládek, ŽK: Čižmár, Grác, Maďarik - Jantek, ČK: Bubenko (Prešov). Čaňa: Zajaroš - Pazúr, Čižmárik, Megyesi, Grác - Kundra, Kostelník (81. Kohút), Ungvölgyi, Maďarik (90. Maroš Gallo) - Žiga (62. Brunacký), Puhák. Tatran: Ferenc - Zajcev (88. Škarbek) - Hricko, Bašista, Palša - Guman (87. Jakubko), Jantek, Kočiš, Dic - Bubenko, Hricov.

Ján Molka (tréner Prešova): "Bol to veľmi dobrý druholigový zápas, v ktorom bola snaha, nasadenie, oba tímy predviedli kvalitnú hru so šancami na oboch stranách. Nás môžu mrzieť tie z úvodu zápasu, ktoré mali Dic a Bubenko. Hráčom nemôžem nič vyčítať, až na moment, keď sa Bubenko nechal vylúčiť a oslabil mužstvo. Aj keď sme hrali v 2. polčase desiati, hráči sa snažili vyrovnať, hrali ofenzívne, v závere však už síl na vyrovnanie neostalo."

Peter Fecko (tréner Čane): "Prvý polčas sa musel páčiť, útoky sa striedali na oboch stranách, mužstvá hrali s nasadením, padli tri góly. Diváci teda museli byť spokojní... V 2. polčase sme začali hrať kŕčovito, súper diktoval tempo napriek našej početnej prevahe, takže tú výhodu jedného hráča nebolo vidieť. Rozhodol tretí gól, po ňom už tri body zostali doma."

Mojmír STAŠKO

Dunajská Streda - Humenné 7:2 (4:1)

Dunajská Streda - Gólman hostí kapituloval už v 19. sekunde, keď prvú akciu DAC zakončil Šimček. V 3. min. pridal druhý zásah Kozák, ktorý sa zaskvel aj v 27. min., keď z ľavej strany naservíroval loptu na hlavu Kováča a ten z päťky nezaváhal. V 40. min. mohol znížiť po rohu Čerňa, lenže Sováb na bránkovej čiare odvrátil nebezpečenstvo. Východniarom sa predsa podarilo znížiť v 43. min. z jedenástky, ktorú zužitkoval Šamo. Gól do šatne zaznamenal exportným volejom vari z 35 metrov Kováč. Z nepozornosti dunajskostredských obrancov profitoval v 46. min. Horanič. V 60. min. zvýšil vedenie DAC z penalty kapitán V. Veselý. Potom prišli ďalšie dva gólové zápisy najlepšieho muža na ihrisku M. Kozáka - V 73. min. po zaváhaní striedajúceho brankára hostí Semana zblízka doklepol loptu do siete, vzápätí v 76. min. po vyšachovaní dezorientovanej obrany hostí spečatil výsledok parádnou strelou.

Góly: 1. Šimček, 3., 73 a 76. M. Kozák, 27. a 45. I. Kováč, 61. Veselý (11 m) - 43. Šamo (11 m), 46. Horanič. Pred 1 005 divákmi rozhodoval Doboš, ŽK: Stros, J. Ďurica - Čerňa, Drančák, Bažík, Horanič, . DAC: Šanta - V. Veselý - Sováb, J. Ďurica - G. Majoroš, Štros (86. G. Straka), Kováč, Goljan, J. Németh - Šimček (81. Erös), M. Kozák (89. Seleš). HFC: Dudič (46. M. Seman) - M. Veselý - Opiela, Turok-Heteš (36. Bodnár), Čerňa - Horanič, P. Kočiš, Šamo, Bažík - Drančák, Ondík (86. Bešák).

(db)

Ďalšie výsledky: ŠKP Devín - Senica 2:3 (0:0), góly: 84. a 90.+ Santai - 57. Kosík, 72. Stanický, 83. A. Masarovič, Rimavská Sobota - Slovan B 2:1 (0:1), góly: 49. Adamec, 62. Pisár (11 m) - 29. Hesek, Podbrezová - Nitra 2:1 (1:1), góly: 31. a 58. Pelegrin - 43. Jelšic (11 m), Veľké Leváre - Topoľčany 0:6 (0:2), góly: 11. Bugár, 31. a 75. Černák (prvý z 11 m), 51. Melišík, 55. Vodecký, 86. R. Kočiš, Senec - Banská Bystrica 1:2 (0:1), góly: 75. Novotný - 24. Urgela, 72. Ľ. Vyskoč.