opäť na polceste do NR SR. A hoci sa možno neobjaví už na dnes začínajúcej schôdzi, z výrazu tváre KDH je jasné, že predstavení na motívy Ivana Lexu nebudeme ušetrení ani v tejto štvorročnici.
K prehistórii sa patrí povedať, že KDH sa pokúšalo so svojím patentom, ktorým by sa amnestie proste vynulovali, v minulom volebnom období už trikrát. K méte 90-tich hlasov sa ani nepriblížilo, hoci koalícia formálnych 93 mandátov mala. Akurát, že dávnokoaličná SDĽ, vždy s odvolávkou na nejaké princípy, napr. neprípustnosti menenia aktov iných ústavných činiteľov, svoju podporu návrhu nikdy nedala. Tak sa stalo, že v auguste bratislavský Krajský súd zamietol aj posledný prokurátorský protest proti zastaveniu stíhania I. Lexu v kauze zavlečenia. Tu stojíme dnes. Vlastne už o krok ďalej - v riešení na Najvyššom súde sú ďalšie sťažnosti, tentoraz už generálneho prokurátora, ale to je iná vetva príbehu.
Pre parlamentnú líniu je podstatná otázka, že čo ženie KDH do nového boja, keď táto koalícia nemá 93 hlasov, iba 78. Predovšetkým je to posadnutosť vlastnou pravdou - oni sú bežci na dlhé trate a v prípade zločinného konania štátneho orgánu pokladajú za dôležité aj gesto. Do akej miery je v hre číry politický kalkul, že táto kauza sa nesmie vysadiť, lebo nesie profit, je vec subjektívneho pohľadu na KDH, ktorý je u každého iný. Faktom je, že sú aj takí lídri KDH, pre ktorých to nie je iba politika a prestíž. A ak áno, tak iba v zmysle, že princípy zastávané KDH musia zvíťaziť.
Paradoxná slučka, ktorá môže zvýšiť napätie deja, spočíva však v tom, že nádej na zisk ústavného kvóra nie je oveľa nižšia ako bývavalo za čias SDĽ. A tu začína byť "remake" naozaj zaujímavý; v NR SR môže byť 78 niekedy viac ako 93. Nie, Smer určite návrh nepodporí: Fico, ktorý označil amnestie za "morálny suterén" a ich rušenie za "právny suterén", toľko autority ešte v Smere má, aby svojmu názoru zjednal rešpekt. Takisto sa nezablysne u komunistov. Ak je niekto z opozície trochu otázny, potom je to veru - HZDS.
Mečiar síce potlačil povstanie, ktoré pred mesiacom gradovalo vyhlasovaním a odvolávaním rôznych mimoriadnych snemov, nespokojnosť však žije. Viacerí potentáti, ktorí sa ocitli dnes v parlamente za HZDS, nemajú ťažisko svojich záujmov v bezduchom tlačení gombíkov a vykecávaní sa pred kamerami, ale v biznise. Preto do NR SR šli, aby z politiky vedeli čosi ovplyvniť - teraz nemôžu nič. Ale mohli by - azda - keby uzavreli nejaké pakty s koalíciou. A ťažko si predstaviť lukratívnejšiu ponuku, napríklad pre KDH, ako podporiť tento ústavný zákon. Keby sa takých našlo v HZDS tucet, tak je to 90 - v tejto novej koalícii totiž nemá z rušenia amnestií srdcové problémy nikto.
Taká je osnova zápletky, ktorá sa môže rozpútať už veľmi čoskoro. Pravda, netreba mať veľké oči - argumentov, prečo je scenár nepravdepodobný, je tiež dosť. Napríklad, keby sa "obchod" uskutočnil, všetci z HZDS, ktorí hlasovali za, by sa dostali pod taký ostrý drobnohľad médií, že dohody s koalíciou by sa sotva naplnili. Korupcia totiž nemusí byť len o peniazoch, že... Z pohľadu morálky by bola zase silne relativizovaná hodnota takto nastolenej spravodlivosti. Je veľmi diskutabilné, či by samotné KDH do obchodovania tohto typu šlo - skôr nie.
Samozrejme, iná vec je, keby partia z HZDS nežiadala nič a uspokojila by sa jednoducho s dobrým pocitom, že sa im podarilo zbaviť sa Mečiara (resp. odísť z HZDS do inej strany s vylepšeným imidžom - záleží od politických dozvukov). Toto všetko sú ale už špekulácie na desať ťahov dopredu a takí ďalekozrakí hráči zase v našej NR SR nesedia. Chceli sme naznačiť len toľko, že je tu načrtnutý scenár, ktorý nemusí byť celkom mimo hry.
Navyše, v rámci koalície KDH nerozohralo túto partiu šťastne. Hrušovský totiž nahlásil svoj evergreen bez konzultácie v koalícii. Tým sa už druhýkrát dopustil, povedzme že tak stredne vážneho, poklesku voči "novej politickej kultúre" (prvýkrát predčasne vyklebetil záujem KDH o vnútro). Hoci tentoraz nejde z hľadiska vnútrokoaličných vzťahov o háklivú vec, trochu tým prekvapil aspoň dvoch partnerov, ktorí sa v tejto kauze väčšmi spoliehajú na aktivity Generálnej prokuratúry. A pokiaľ tie nedobehnú, pokladajú nápad KDH za unáhlený.
Čo nič nemení na skutočnosti, že "rozvraťáci" v HZDS majú o čom dumkať...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.