sa plnia skvapalneným propán-butánom, používaným na varenie či kúrenie, nevyhovujúce tlakové fľaše. Niekedy sa plnia aj vhodné fľaše, ale dodávateľmi bez dostatočnej kontroly uzáverov, ventilov a bez plniacich zariadení, ktoré by vyhovovali normám.
Na tento problém upozornilo Združenie odborníkov plynových zariadení. Podľa informácií námestníka generálneho inšpektora práce Antona Kasana bolo v tomto roku preverených 87 čerpacích staníc LPG, pričom v deviatich prípadoch bola uložená pokuta za ilegálne plnenie tlakových fliaš. "Čerpacie stanice LPG používajú iný ventil, ako autorizovaní predajcovia. K tomu, aby vedeli plniť nielen nádrže motorových vozidiel, ale aj tlakové fľaše, potrebujú medzičlánok. Ten nie je vyrábaný ani nikde odskúšaný, pravdepodobne sa používajú domácky vyrobené verzie. Nie je teda možné skontrolovať ani stav naplnenia fľaše ani kvalitu ventilu či uzáveru," povedal Gabriel Pinter, člen rady spomínaného združenia.
"Z chemického hľadiska môžeme považovať plyn, používaný z fliaš v domácnostiach na varenie respektíve kúrenie za totožný s plynom, používaným na pohon vozidiel," povedal Pinter. Napriek tomu je rozdielna sadzba dane - pohonná látka totiž má spotrebnú daň 2,30 koruny na kilogram, kým plyn na varenie nie je spotrebnou daňou zaťažený vôbec.
Na Slovensku tak nastáva paradoxná situácia. Čerpacie stanice, ktoré ponúkajú plyn zaťažený spotrebnou daňou, sú pre spotrebiteľa lacnejšie ako autorizovaní predajcovia - napr. Probugas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.