Európsky parlament si o dva týždne vyskúša, ako to bude v jeho útrobách vyzerať po rozšírení EÚ. V jeho štrasburskom sídle sa okrem vyše 600
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
súčasných poslancov zíde aj 214 členov národných parlamentov z kandidátskych krajín, rokovať sa bude v 23 jazykoch a okrem bruselských novinárov budú dianie sledovať aj desiatky žurnalistov z východnej Európy.
Celá "generálna skúška" na rozšírenie, ktorá sa uskutoční od 18. do 20. novembra, bude europarlament stáť najmenej 1,2 milióna eúr (asi 50 miliónov korún).
Trinásť slovenských poslancov, keďže toľko kresiel patrí Slovensku v europarlamente podľa Zmluvy z Nice, sa spolu s kolegami z kandidátskych krajín zúčastní v utorok 19. novembra na veľkej diskusii o rozšírení. V stredu bude plénum parlamentu hlasovať o rezolúcii k rozšíreniu. Ešte v pondelok sa budú môcť poslanci z kandidátskych krajín zúčastniť na zasadnutí politických skupín.
Hovorca EP David Harley je presvedčený, že štrasburské sídlo parlamentu zaťažkávaciu skúšku zvládne. Verí, že v plenárnej miestnosti bude dostatok miesta, hoci má kapacitu len 750 kresiel. Ak by sa na spoločnom zasadaní zúčastnilo všetkých 626 európskych a 214 národných poslancov, budú sa musieť poriadne potlačiť.
Ľahké to nebudú mať ani tlmočníci. Rokovať sa bude prvýkrát v 23 jazykoch, vrátane slovenčiny. Aktívnymi jazykmi pri tlmočení však bude len 11 oficiálnych jazykov únie a poľština, maďarčina, rumunčina a bulharčina. Do ostatných kandidátskych jazykov, vrátane slovenčiny, sa bude tlmočiť sprostredkovane, pričom tlmočníci budú sedieť v inej miestnosti a poslucháči budú mať k dispozícii diaľkové prenosné prijímače a slúchadlá.
Uskromniť sa budú musieť aj novinári v tlačovom stredisku, ktoré už teraz nestačí pre veľký počet bruselských spravodajcov, ktorí pravidelne prichádzajú sledovať do Štrasburgu plenárne zasadnutia europarlamentu. Keďže parlament pozýva do Štrasburgu 125 novinárov z kandidátskych krajín, Harley pripúšťa, že bude treba otvoriť jednu-dve dodatočné pracovné miestnosti pre tlač.
"Týždeň rozšírenia" nebude lacný - celá paráda vyjde najmenej na 1,2 milióna eúr, pričom do tejto sumy je zarátaných len 800 miliónov na technické záležitosti (napríklad tlmočenie) a 400 miliónov, ktoré parlament zaplatí pozvaným hosťom na cestovnom, ubytovaní a diétach.
Slovenských poslancov by pobyt v Štrasburgu nemal stáť ani korunu - dostanú sumu, ktorá by mala pokryť cestovné náklady, diéty a ubytovanie na dve noci. "Sú to naši hostia, pozývame ich a preto to aj financujeme," vysvetlil Harley, prečo parlament zaplatí poslancom kandidátskych krajín všetky náklady.
Už od apríla 2003 po podpise prístupovej zmluvy sa budú môcť na zasadaniach EP zúčastňovať aj poslanci z budúcich členských krajín, takže parlament si bude postupne zvykať na život po rozšírení. Na prijatie nových krajín sa EP pripravuje aj rozširovaním svojich priestorov. O dva-tri roky by mala byť hotová nová rokovacia miestnosť v Štrasburgu so zariadením na tlmočenie do 29 jazykov. V Bruseli zasa vyrastú do roku 2006 dve nové budovy - jedna s 375 kanceláriami a druhá s piatimi rokovacími sálami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.