riešenie rómskej problematiky na východnom Slovensku. "Mal by pôsobiť v regióne, kde je problém najvypuklejší,"
dodal.
Ubezpečil, že jeho úrad sa nechce zbaviť rómskej otázky. Myslí si, že dokumenty prijaté na úrovni vlády sú dobré, problematickou je ich realizácia. Upozornil aj na to, že veľké projekty boli doteraz uskutočnené cez jednotlivé rezorty.
Vicepremiér nepovažuje za vhodné, aby na čele úradu stál predstaviteľ rómskej minority. Dôvodil tým, že rómska komunita dostatočne neakceptuje rómsku inteligenciu. Súhlasí však s tým, že úrad, ako aj jeho vedúci, by mali mať silnejšie postavenie.
Názory, že šéf úradu by mal byť členom vlády a úrad by mal byť financovaný prostredníctvom samostatnej rozpočtovej kapitoly, odmietol komentovať. V súvislosti s prácou splnomocnenkyne vlády pre rómsku problematiku Klárou Orgovánovou uviedol, že je naďalej splnomocnenkyňou celej vlády.
Napriek tomu, že antidiskriminačný zákon sa nedostal do programového vyhlásenia vlády, Csáky bude presadzovať jeho schválenie. Podľa neho je zákon v prvom rade o politike a diplomacii, a nie o práve a paragrafoch. Vicepremiér je presvedčený, že jeho prijatie môže pozitívne ovplyvniť proces rozhodovania niektorých národných parlamentov členských krajín v otázke integrácie SR do únie. V oblasti menšinovej politiky je naplánovaná príprava nového zákona o menšinách vrátane zákona o financovaní menšinových kultúr.
Radu vlády pre menšiny čaká aj realizácia Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov.
Csáky poznamenal, že určitými zmenami by mala prejsť protidrogová problematika. O tom, aké úlohy bude úrad ešte vykonávať, by mal kabinet rozhodnúť budúci týždeň. Nezaradenými oblasťami zostávajú boj proti korupcii, reforma verejnej správy a koordinácia sekretariátu pre zahraničných Slovákov, ktorý zatiaľ pôsobí pri úrade vlády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.