nezávislosti, efektívnosti a kompetencií súdov. Tvrdí to nová správa o stave súdnictva v kandidátskych krajinách, ktorú včera v Bruseli zverejnila organizácia Open Society Institute (OSI).
Dokument zdôrazňuje najmä potrebu dôslednejšieho prenosu právomocí v oblasti tvorby politiky a administratívy z ministerstva spravodlivosti na novú Súdnu radu SR, ako aj posilňovanie jej profesionálnych administratívnych schopností. Hoci niektoré právomoci rada nedávno získala, ministerstvo si naďalej ponecháva rozsiahle funkcie pre riadenie súdnictva. Fungovanie Súdnej rady je stále len v začiatočnej etape. Dôkladné uplatnenie zákona o jej vytvorení môže výrazne pomôcť pri posilnení samostatnosti a účinnosti súdnictva, píše správa OSI. Nateraz ostáva rámec pre riadenie súdnictva v SR nedostatočne vyvinutý a chýbajúce jasné pravidlá vedú k svojvoľnému či dokonca zaujatému výberu sudcov, čo škodí ich profesionálnemu rozvoju.
Nové pravidlá hodnotenia - hoci ešte nevyskúšané v praxi - sa javia ako nedostatočne jasné a môžu ohroziť nezávislosť sudcov, konštatuje správa. Predsedovia súdov disponujú rozsiahlymi manažérskymi funkciami, na ktoré nie sú dostatočne pripravení. Pracovné podmienky sudcov ostávajú neprimerané a problémom je hromadenie nedokončenej práce a z toho vyplývajúce prieťahy v súdnom konaní, všíma si OSI. Podľa správy by pomohol presun funkcií, ktoré sa netýkajú priamo súdnych rozhodnutí, na sudcom podriadený právny a technický personál. Open Society Institute je mimovládna organizácia financovaná Georgeom Sorosom. Správa o stave súdnictva je ďalšou zo série v programe "monitorovanie procesu pristupovania k EÚ".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.