septembra a s obavami hľadia na možnú vojnu s Irakom. "Tieto voľby boli nezvyčajné, pretože krajina sa stále spamätáva z útokov na Svetové obchodné centrum (WTC) a zároveň sa pripravuje na vojnu proti Iraku. V hlasovaní voliči dali najavo, že v čase vojny chcú podporovať populárneho prezidenta. Nechcú ho v tom čase oslabiť. Nech už majú akékoľvek pochybnosti o vojne, Bush z nej bude len ťažiť," tvrdí Bruce Buchanan, politológ z texaskej univerzity.
Republikáni opäť získali kontrolu nad Senátom a udržali si aj väčšinu v Snemovni reprezentantov. Podľa politológa Jamesa Hiltyho z Temple University Bush svojou kampaňou po celej krajine, v ktorej vložil do hry svoju prestíž, vzbudil vo voličoch chuť hlasovať za republikánov. Demokrati boli naopak zdržanlivejší a menej jednotní. Mnohí z nich nedobrovoľne podporovali prezidentovu kampaň proti Iraku a neboli schopní viesť efektívnu kampaň o riešení domácich problémov. Výsledok volieb je nezvyčajný aj preto, že už tradične strana vládnuca v Bielom dome v doplňujúcich voľbách do Kongresu ostane v menšine. "Bushova účasť definitívne ovplyvnila výsledok volieb. Dal republikánom pocit, že majú dôležitú misiu, kým demokrati sa obávali prudkej reakcie v prípade, že napadnú Bushovu zahraničnú politiku, a celú kampaň doslova prechodili po špičkách," dodal Hilty.
V národe, ktorý je veľmi tesne rozdelený na demokratov a republikánov, sa aj najmenšie zmeny výrazne odrazia. To sa ukázalo aj v tohtoročných doplňujúcich voľbách. Mnohé kľúčové hlasovania skončili tesným rozdielom hlasov a zdá sa, že za víťazstvo republikánov môže práve Bushov zápal a odhodlanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.