na zatraktívnenie šampionátu, ktorý vďaka suverenite jedného tímu stratil doteraz asi dvadsať percent divákov. Z necelej desiatky pôvodných návrhov (písali sme o tom 17.októbra) sa chytili iba zmeny v kvalifikácii pretekov a ponuke možností pneumatík. Folklór vo forme striedania jazdcov, rovnako ako aj váhové handicapy, boli zo stola zmetené. Najzásadnejšou zmenou prešla kvalifikácia a systém bodovania.
V prvej dekáde existencie F1 (1950-59) bodovalo päť pretekárov plus jeden bod získal pilot za najrýchlejšie kolo pretekov. Od roku 1960 až doteraz platil potom kľuč odmeňujúci prvých šiestich pretekárov, pričom sa iba dvakrát zmenila hodnota bodov za prvé miesto. Do roku 1961 víťaz dostával osem bodov, v rokoch 1961-1990 deväť bodov a od roku 1991 je za víťazstvo desať bodov. Nový bodovací kľúč (10-8-6-5-4-3-2-1) zmenšuje rozdiel medzi víťazom a druhým miestom zo štyroch na dva body a umožňuje bodovať až ôsmym pretekárom. Od zníženie bodových rozdielov sa očakáva zdramatizovanie šampionátu a prepočty starých ročníkov ukázali, že o svoje tituly by podľa nového bodovania v prišlo hneď niekoľko starších šampiónov (napr.1988, 1994, 1997, 1999). Väčšia možnosť bodovať dáva príležitosť aj slabším tímom, ktoré sa ziskom majstrovských bodov dostanú do lepšej jednacej pozície so sponzormi.
Druhá radikálna zmena sa týka kvalifikácia. Tá sa dlhé roky jazdila po hodine v piatok a tiež v sobotu. Od roku 1996 však došlo k zmene, ktorá eliminovala kvalifikáciu iba na jedinú hodinu v sobotu. Nové pravidlo sa vrátilo k dvom kvalifikáciam (piatok aj sobota), no zásadnou zmenou je, že piloti budú mať počas hodiny k dispozícii iba jedno ostré kolo, ktoré sa buď vydarí, alebo nie (pozn.: na trati vždy iba jedno auto)! V piatok sa do kvalifikácie bude štartovať podľa poradia v MS a v sobotu podľa výsledkov piatkovej kvalifikácie najpomalší začne a najrýchlejší pôjde ako posledný. Do prvej kvalifikácia sezóny sa nastupuje podľa poradia šampionátu z predošlého roka. Celá myšlienka je zo všetkých zmien asi najzaujímavejšia, pretože divák si vychutná každého pilota zvlášť a na svoje si prídu aj sponzori, pretože kamera bude snívať všetky vozidlá počas celého kola. Na druhej strane je však táto alternatíva dosť zradná, pretože v priebehu hodiny sa môžu podmienky na trati výrazne zmeniť alebo pretekár môže urobiť zásadnú jazdeckú chybu. Iba dve ostré kolá tak vytvoria na pilotov i tímy poriadny tlak a zaujímavé určite bude ako sa s ním draho platené hviezdy volantu dokážu vyrovnať.
Voľné tréningy sa prakticky nemenia, no v súvislosti s nimi vstupuje do hry nová alternatíva, ktorá umožní tímom (ak sa do 15.decembra upíšu aspoň tri, že od prvého marca až do prvého novembra nebudú vôbec testovať) absolvovať testy priamo v dejisku pretekov v piatok od 9.00 do 11.00 (teda pred prvým voľným tréningom, ktorý sa jazdí od 11.00 do 12.00). Jazdiť pritom môžu nielen "ostrí", ale aj testovací piloti. Ak tím pristúpi na túto možnosť, tak si musí byť vedomý, že základné veci s vývojom auta musí doriešiť už do marca, pretože potom na vývoj nebude priestor. S tým však špičkové tímy súhlasiť určite nebudú. Reakcia zo strany slabších tímov by však mohla byť pozitívna, pretože na každý pretek môžu posadiť do auta "miestneho testmana" a nielen zatraktívniť pohľad pre domácich fanúšikov, ale hlavne pomôcť svojej pokladni. Zatiaľ je tejto príležitosti jednoznačne naklonený iba Paul Sttodart (Minardi), no je otázne, či nájde "spoluhráčov".
Ďalšou zmenou je uvoľnenie priestoru pre vývoj pneumatík tým, že každá pneu spoločnosť môže vyrábať ľubovoľný počet zmesí, no každý tím si na víkend musí vybrať iba dve (Doteraz sa vyrábali dve zmesi pre všetky tímy, čo pre Michelin znamenalo obmedzujúce hľadanie kompromisu medzi požiadavkami Williamsu a McLarenu.). Limit desať "suchých" sád na jedno auto a víkend zostal nezmenený ako aj jeden typ mokrých pneu.
Najdiskutabilnejšou zmenou by mohol byť oficiálny zákaz tímovej réžie. Všetci zainteresovaní sú si však vedomí, že kontrola dodržania tohto zákazu je veľmi ťažká a tak zoficiálnenie zákazu zamedzí iba okatým prípadom réžie, poškodzujúcim kredit šampionátu ( viď Ferrari v Rakúsku, Maďarsku, či na Monze).
Poslednou záležitosťou na rokovaní Komisie F1 v Londýne bolo potvrdenie GP Belgicka v kalendári 2003. Tímy však v tomto prípade nenašli jednotné stanovisko ku konaniu pretekov pri zákaze tabakovej reklamy a trať v Spa-Francorchamps bola vyškrtnutá. Celkovo sa k výsledkom zasadania všetci kompetentní zatiaľ vyjadrujú uspokojivo a chvália si, že tímy spolupracovali v harmónii a dobrej viere. Zdá sa teda, že zvíťazil zdravý rozum a F1 prekoná aj ostatnú krízu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.