počas tretieho rokovacieho dňa zavŕšili posudzovanie návrhov zákonov predložených vládnym kabinetom a viažucich sa svojim obsahom k pripravenému návrhu štátneho rozpočtu na rok 2003.
Prvým členom vládneho kabinetu, ktorý uvádzal právne normy, bol minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Išlo o zmeny zákonov o sudcoch a prísediacich, o platových pomeroch prokurátorov a právnych čakateľov a o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR. Svoje kritické pripomienky k úprave zákonov predniesol včera v snemovni aj predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Protestoval proti znižovaniu platov sudcov, respektíve ich zmrazeniu. Tvrdil, že nezávislosť sudcov musí byť garantovaná aj ekonomicky, nielen inštitucionálne.
Do druhého čítania bola postúpená aj novela zákona o poskytnutí jednorazového finančného príspevku politickým väzňom. Ak ju parlament schváli, táto skupina osôb nedostane odškodné v roku 2003, ale až v roku 2004. Pôvodne sa počítalo s tým, že už v tomto roku počas prvej etapy odškodnenia by sa malo vyplatiť 48 miliónov korún a spolu až 503 miliónov korún aj pre pozostalých. Tí bývalí politickí väzni,
ktorí trpeli počas komunistického režimu, boli rehabilitovaní a strávili vo väzení najmenej jeden rok, mali dostať jednorazový finančný príspevok vo výške 80-tisíc korún. Suma sa mala postupne zvyšovať podľa dĺžky väzby.
Vláda chce ušetriť finančné prostriedky aj v rezorte vnútra predovšetkým na mzdách a odvodoch do poistných fondov za rok 2003. Preto napríklad príslušníci Hasičského a záchranného zboru nebudú môcť v budúcom roku počítať s ďalším platom a hodnostným príplatkom. Úprava funkčných platov policajtov, príslušníkov SIS, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície bude určovaná štátnym rozpočtom.
V ďalšom zákone minister Vladimír Palko navrhol neskorší termín platnosti zákonov súvisiacich s presunom niektorých pôsobností z Policajného zboru na okresné úrady a na krajské úrady. Prijatím zákona sa odsunie prechod vydávania občianskych preukazov, vodičských preukazov a cestovných dokladov z polície na okresné a krajské úrady a začiatok činnosti nového registra obyvateľov SR z 1. júla 2003 na 1. júl 2004.
Posledný z 22 návrhov zákonov sa týkal zdravotného poistenia. Novela vylučuje možnosť úhrady záväzkov zrušenej zdravotnej poisťovne zo štátneho rozpočtu.
Všetky návrhy v skrátenom legislatívnom konaní budú posudzovať príslušné výbory NR SR. K ich definitívnemu schvaľovaniu dôjde v parlamente až potom, čo zákonodarný zbor prerokuje Programové vyhlásenie vlády SR a na jeho základe kabinetu vysloví dôveru. Schôdza NR SR pokračuje 12. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.