Nová Ves, sa hodinu po zrážke podarilo nájsť živého a zdravého. Jeho kolega nemal toľko šťastia. Po celonočnej namáhavej pátracej akcii ráno našli jeho telo v trupe havarovaného lietadla bez známok života.
"Po dopade na zem už bol pravdepodobne mŕtvy. Presnú príčinu smrti určí súdny znalec," povedal krátko po nájdení tela majora Mariána Katušku veliteľ nočného zásahu Vladislav Chroust z Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi. Nielen on až do poslednej chvíle veril, že pilota nájdu živého. Zdrvený bol aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Cerovský. "Čo je príčinou havárie, to stanoví komisia. Nedovolím si v tejto chvíli povedať, či zlyhala technika alebo ľudský faktor," povedal M. Cerovský.
Pátracia akcia nad Hnilčíkom v lokalite Grajnár bola podľa jeho názoru zvládnutá výborným spôsobom. Oboch 39-ročných pilotov z leteckej základne na Sliači zachráneného inšpektora lietania Martina Hronca, ako aj veliteľa prvého roja prvej letky Mariána Katušku považuje za špičkových pilotov. Obaja majú nalietaných vyše tisíc letových hodín, len v tomto roku viac ako sto letových hodín. Stredajší nočný výcvik vo dvojici bojových lietadiel bol zameraný na vzájomné vyhľadávanie a ničenie cieľov.
Pri zrážke vo výške 4-tisíc metrov sa obidve lietadlá navzájom zničili. Ich zvyšky sú roztrúsené v okolí Grajnára vo vzdialenosti viac ako jeden kilometer. Podľa výpovede nájdeného pilota mjr. Hronca, druhé lietadlo do neho pravdepodobne narazilo, jeho stroj sa vznietil a on sa ešte stačil katapultovať.
"Strata ľudského života nás mrzí najviac. Do poslednej chvíle sme dúfali, že sa nám ho podarí nájsť živého. Čo sa týka materiálnych škôd, tie sú vysoké, to treba otvorene povedať. Leteckí technici hovoria predbežne o škodách na obidvoch lietadlách zhruba pol miliardy korún," dodal M. Cerovský. Strata dvoch bojových stíhačiek však podľa jeho slov neznamená ohrozenie vzdušného priestoru a bezpečnosti Slovenska.
Havarované lietadlá získala slovenská armáda v roku 1995 v rámci deblokácií ruského dlhu. V tom čase bola hodnota jedného stroja vyčíslená na 870 miliónov korún. Zostatková hodnota jednej zo sedemročných stíhačiek bola 277 miliónov, druhej 319 miliónov.
Haváriu "migov" už vyšetruje komisia náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Po vyslobodení tela mŕtveho sa trosky lietadiel presunú na miesto, odkiaľ ich bude možné previezť na následnú analýzu. Včerajšiu situáciu sťažoval fakt, že sedačka pilota bola odistená. Predpokladá sa, že letec sa snažil katapultovať. Okolie havárie bolo od včerajšieho poludnia uzatvorené. Podarilo sa nám zistiť, že dôvodom bola obava z možnej explózie munície, ktorá by sa mala nachádzať vo vraku stíhačky.
Vyšetrovanie riadi vojenský prokurátor z Prešova. Závery vyšetrovacej komisie budú známe až po preskúmaní súčiastok vo Výskumnom ústave leteckom v Košiciach. M. Cerovský odhaduje, že tento proces potrvá minimálne niekoľko dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.