momentálne hospitalizovaný vo Vojenskej leteckej nemocnici (VLN) v Košiciach. Jeho vypočúvanie museli po upozornení
lekára prerušiť.
"K nám ho priviezli o 1.30 hodine včera nadránom vrtuľníkom záchrannej služby. Dopredu nám záchrannári avizovali, že sa to dá očakávať okamžite, ako ho nájdu. Najskôr ho odviezli na vyšetrenie do Spišskej Novej Vsi, kde ho prezrel chirurg. Okolo 5. hodiny ráno sme boli hotoví s prvými vyšetreniami. Všetko by malo byť v poriadku, nemali by tam byť žiadne zranenia, ktoré sa dajú po kapatultáži očakávať," hovorí zástupca riaditeľa nemocnice Otokár Takáč.
Ako dodal, momentálny zdravotný stav M. Hroneca je primeraný udalosti, ktorú prežil. "Je v zlom psychickom stave, potrebuje stráviť to, čo prežil, preto s ním nie je možné rozprávať. Niekomu to trvá deň, dva, niekomu zas týždeň. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať, preto sme si ho nechali do piatku a uvidíme, či ho pustíme domov, alebo bude potrebná ďalšia hospitalizácia. Momentálne je na pozorovaní, je pri ňom kolektív lekárov - psychológov, neurológov, chirurgov. Komunikuje bez problémov, po somatickej stránke je v poriadku. Potrebuje sa z toho vyspať. Každý, kto prežil haváriu určite vie, čo prežíval. Až keď sa prvýkrát vyspí, uvedomí si, čím prešiel."
Ako vysvetľoval, k čomu vo vzduchu došlo? "K tomu sa nevyjadrím, lebo to by zasahovalo do deja udalostí a to je vec vyšetrovacej komisie. V podstate vykonal, čo mal, katapultoval sa."
Čo musia lekári vykonať s človekom, ktorý sa katapultuje? "Sú presné postupy, ktoré sme štandardne povinní urobiť nielen my, ale všade vo svete. Vychádzajú zo zakladných zásad vyšetrovania príčin, ako došlo ku katastrofe. Našou úlohou je určiť, či nebol pod vplyvom alkohlu, nebral nejaké lieky. Po zdravotnej stránke zmapovať človeka, odobrať biologický materiál na vylúčenie vplyvu alkoholu, či drôg. Musíme sa zamerať na pohybový systém vzhľadom na fyzikálne deje, ku ktorým dochádza pri katapultáži. Keď sa vymrští to kreslo, dochádza k enormnému krátkodobemu zrýchleniu, až 20-násobnému preťaženiu na niekoľko stotín sekundy. Vtedy pri zlej polohe môže dôjsť k poškodeniu chrbtice, či bezvedomiu."
Pilot hospitalizovaný v nemocnici mal teda šťastie v nešťastí... "Moderné záchranné systémy, čiže katapultovacie sedadlá, sú pomerene bezpečné, ale aj tak sa v štatistike vyskytnú rôzne prípady, preto je potrebné vykonať všetky vyšetrenia. Za posledných osem rokov sme mali asi desať podobných prípadov. Mali sme aj pohmoždeniny, či poškodenú chrbticu. Celý ten dej prebieha tak, že sa otvorí vrchná časť, vystrelí sa kreslo, kreslo sa odpojí, otvorí sa padák a pri každom tomto momente môže dôjsť k poškodeniu zdravia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.