rozhodla vláda na návrh ministra životného prostredia Lászloa Miklósa. Finančné náklady by mali k cieľovému roku 2006 dosiahnuť 31,9 milióna korún.
Na Slovensku stále dochádza k poškodzovaniu a ohrozovaniu chránených území, najmä nelegálnym výrubom stromov, pytliactvom zameraným na chránené druhy, či živelnou turistikou. Okrem toho ohrozuje prírodu nelegálny zber chránených druhov rastlín a vykrádanie hniezd chránených druhov dravých vtákov. Preto je potrebné posilniť kontrolnú a strážnu činnosť v chránených častiach prírody prostredníctvom profesionálnych strážcov, ktorí sú zamestnancami jednotlivých organizačných jednotiek Štátnej ochrany prírody a krajiny SR.
Celková výmera národných parkov a chránených krajinných oblastí tvorí 22,8 percent z územia Slovenskej republiky - približne 4,9 milióna hektárov. Národné parky Poloniny a PIENAP a CHKO Dunajské luhy, Ponitrie, Kysuce, Cerova vrchovina nemajú ani jedného profesionálneho strážcu. Viac ako jedným strážcom disponujú len správy národných parkov Slovenský raj (3), Malá Fatra (4), Slovenský kras (2), NAPANT (6) a CHKO Malé Karpaty (2) CHKO Štiavnické vrchy (2), CHKO Strážovské vrchy (2) a CHKO Záhorie (1).
Napríklad v Maďarsku je 10 národných parkov, 38 chránených krajinných oblastí a 140 prírodných rezervácií, 1 prírodná pamiatka a 1 210 chránených území miestneho významu. Tie zaberajú plochu takmer 850-tisíc ha, teda približne 10 percent plochy Maďarska. V maďarskej organizácii ochrany prírody a krajiny pracuje asi 600 pracovníkov, z toho 205 profesionálnych strážcov prírody, z ktorých má 60 percent vysokoškolské vzdelanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.