ponúkame niekoľko rád, aby sa vám strukoviny nerozvarili a chutili celej famílii, keď ich im pripravíte.
Pomaly a isto sa blížia sviatky, kedy viacerí pripravujeme okrem iných dobrôt aj strukoviny. Čo je teda dôležité?
1. Všetky strukoviny (fazuľu, šošovicu, hrach, sóju) pred prípravou preberieme a prepláchneme najprv teplou a potom studenou vodou.
2. Varenie strukovín začína vždy deň pred ich spracovaním. Je totiž nutné ich 24 hodín pred začatím varenia namočiť do studenej vodu. Potrebujeme 5-krát viac vody ako je hmotnosť strukovín.
3. Pred samotným varením strukoviny opäť poriadne premyjeme v studenej vode.
4. Šošovicu varíme asi jednu hodinu, fazuľu 2 - 3 hodiny.
5. Nikdy počas varenia nekoreníme a nesolíme.
Čo sa pripravuje zo strukovín. Je to dané regiónom a zvykmi. Ale určite v každej domácnosti poznajú napr. šošovicový prívarok s fašírkou či párkom, fazuľová polievka, hrachová polievka s opečenou žemľou, hrachová kaša s údeným mäsom a pod. Ak sa rozhodneme pre varenie kaše, strukoviny varíme úplne do mäkka a za tepla ich prepasírujeme alebo rozmixujeme tak, aby bola kaša hladká a jemná. Na ochutenie pokrmov zo strukovín sa zvyčajne používa cesnak, majorán, oregano, cibuľa, pór, prípadne ocot. Jedlá zo strukovín podávame s pečeným, údeným mäsom, zeleninovými alebo kapustovými šalátmi. Typickým židovským vianočným jedlom je šoulet (hrach s krúpami) podávaný s pečenou husou na cesnaku.
Prívarky a polievky vie uvariť vari každá gazdiná. My vám preto ponúkame recept na originálne vianočné židovské jedlo pečenú hus v šoulete. Rozpis je pre 6 - 8 osôb.
Potrebujeme: očistenú 4 - 4,5 kg hus, 600 g hrachu, 600 g veľkých krúp, 200 g cibule, 200 g cesnaku, 200 g jabĺk, soľ, biele korenie, oregano alebo majoránku a rascu.
Postup: Deň vopred očistenú hus nasolíme, posypeme rascou, potrieme čerstvým cesnakom a vnútrajšok vyplníme jablkom nakrájaným na kúsky. Hrach poriadne premyjeme a namočíme do studenej vody. Krúpy uvaríme vo väčšom množstve vody do mäkka a riadne prepláchneme studenou vodou. Druhý deň namočený hrach uvaríme do mäkka a tiež ho potom prepláchneme studenou vodou. Hrach ani krúpy pri varení nesolíme.
Deň vopred si môžeme pripraviť aj šampiňónový šalát, ktorý je k tomuto jedlu veľmi vhodný. Očistené šampiňóny (800 g) nakrájame na štvrtky, Pripravíme si zálievku z vinného octu (200 g), vody, nakrájanej cibule (100 g) a póru (100 g), osolíme, pridáme celé čierne korenie, bobkový list a necháme asi 20 minút povariť. Potom pridáme nakrájané šampiňóny a varíme 10 - 15 minút. Necháme vychladnúť a prelejeme olivovým olejom.
Hus pečieme pomaly až do mäkka, pričom stále odoberáme vypečený tuk. Upečenú hus čiastočne odkostíme a nasekáme na porcie (2 - 3 kusy na porciu).
Na prípravu šouletu použijeme husací tuk, ktorý sme odobrali pre pečení. Na tomto tuku opražíme cibuľku, pridáme prepláchnutý a uvarený hrach a krúpy. Okorením cesnakom, rascou, oreganom, bielym korením a podľa chuti osolíme. Šoulet dáme do pekáča a výpekom z husi skladáme striedavo naporcované kúsky husy so šouletom a dáme ešte na 20 - 30 minút zapiecť do rúry. Podávame pre celú spoločnosť najlepšie v pekáči tak, aby sa mohol každý obslúžiť sám.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.