neprevyšujú významom svojich súčasníkov. A predsa mali to šťastie, že ich meno je živé dodnes.
Príkladom za všetky je Amerigo Vespucci, príslušník schudobnenej, i keď urodzenej šľachtickej rodiny z Florencie. Do španielskej Sevilly prišiel ešte pred rokom 1490, aby tu ako bankár zastupoval záujmy vplyvných Mediciovcov. Z poverenia španielskych a portugalských panovníkov podnikol v rokoch 1497 až 1504 niekoľko objavných plavieb na stredoamerický a juhoamerický kontinent. Ak by to bolo všetko, dnes by ho poznali leda ak historici, keby... keby o svojich výpravách nepísal. Jeho cestovné správy o Novom svete (Terra nova) vyšli roku 1504 v lotrinskom meste St. Dié. Ich hlavný význam je v poznatku, že novo objavené územia musia tvoriť jeden súvislý, doposiaľ neznámy kontinent.
Keď na svojej druhej výprave skúmal severné pobrežie Južnej Ameriky, Maracaibský záliv (terajší názov) mu pripomenul Benátky (Venezia), pretože domorodci tam žili v kolových stavbách na vode. Pomenoval ho Malé Benátky, teda Venezuela. Názov zostal, akurát že dnešná Venezuela je rozlohou trikrát väčšia ako celé Taliansko. Ani to by však na nesmrteľnosť v pamäti ľudstva zrejme nestačilo. Bola to mapa, ktorá mu priniesla vstupenku medzi vyvolených.
Pod názvom Universalis cosmographia zhotovili roku 1507 kartografi Martin Waldseemüller a Mathias Ringmann novú mapu sveta, na ktorej bol Nový svet označený podľa latinizovaného Vespucciho krstného mena - America. Ďalšia mapa z roku 1513 nové pomenovanie len upevnila. Pravda, ďalšie náhody boli potrebné na to, aby sa tento názov ujal a pretrval do dnešných čias.
Aby toho pre jednu florentskú rodinu nebolo málo, Amerigov brat mal peknú dcéru. A tak ako doteraz poznáme meno jej strýka, tak do našich čias obdivujeme jej krásu. Simonetta Vespucciová zaujala nielen vznešeného Giuliana de Medici, ale aj majstra renesancie, maliara Sandra Botticelliho, ktorému bola predlohou obrazu Zrodenie Venuše. Jej tvár však nájdeme aj na alegorickom obraze Primavera, je aj jednou z troch Grácií na rovnomennom obraze. Milióny ľudí pri návšteve Florencie hľadia už päť storočí na jemné črty jej tváre a zduchovnenú postavu v galérii Uffizi, či na nespočetných reprodukciách na celom svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.