bude stáť na ľade".
November patrí u nás k veľmi zlým a nehostinným mesiacom. Obyčajne prichádza so studenými dažďami, niekedy aj so snehovými prehánkami. Naši predkovia obyčajne na Všechsvätých (1. 11.) odlupovali kôru z buka. Ak bolo pod ňou veľmi sucho usudzovali, že príde tuhá zima, ak bolo mokro, mala byť zima mierna. Aj Martin (11. 11.) mal svoj význam. Ak bolo v ten deň mrazivo a jasno predpovedali, že príde tvrdá zima, ak pršalo a bolo teplo, očakávala sa mierna zima. Tri dni pred Martinom sa začínal tzv. vlčí mesiac, ktorý trval až do 7. decembra. Podľa sroeočného proroka, ak v tomto období napadne sneh na mokrú zem, škodí oziminám. Naopak, ak padá na suchú zem, nasledujúci rok bude dobrý a úrodný.
Starí doktori odporúčali v novembri teplo sa obliecť a neprechladnúť, najmä nie pri namáhavej práci, kedy sa človek ľahko spotí. V priebehu tohto msiaca je nebezpečné sa poraniť, pretože sa rany ťažšie hoja.
Pozrime sa ešte na niekoľko dátumov a mien v tomto mesiaci a čo k týmto dňom priradili naši predkovia. Alžbeta (19. 11.) - "obdobie častejších chorôb", Félix (20. 11.) - "ostatné sobáše roka", Kornel (26. 11.) - "málo svetla vo dne", Vratko (29. 11.) - "sneh už vydrží", Ondrej (30. 11.) - "príroda už spí".
V priebehu tisícročí aj v tomto jesennom mesiaci komplikovali ľuďom život výkyvy a vrtochy počasia. V zachovaných záznamoch sa napríklad uvádza, že 3. 11. 962 napadlo toľko snehu, že ľudia nemohli vyjsť zo svojich príbytkov. Ani zver sa nestihla skryť do svojich brlohov. Hory prašťali od obtovského množstva snebu, ovocné stromy sa polámali, zrútili sa domy a iné stavania. Šiesteho novembra 1791 prišli také tuhé mrazy, že Vltava i ďalšie rieky zamrzli. V roku 1739 - 7. 11. - nastala najstrašnejšie zima 18. storočia, keď teplota klesla na mínus 20 stupňov. Dva dni predtým už zamrzli všetky rieky strednej Európy, jazerá, rybníky, kanál La Manche i Baltické more. Na vianocee boli zamrzunutéi najjužnejšie prístavy Európy. V Španielsku napadlo vyše 2 metre snehu. Celé skupiny ľudí, ktoré sa vydali na cesty zamrzli a vysoká vrstva snehu ich pochovala až do mája. V tomto roku vyhynulo prakticky celé vtáctvo. V Čechách vyhynulo 112 tisíc kusov dobytka. V rokoch 1078, 1407 a 1504 sa začali kruté zimy už 11. novembra. Veľká zima nastala v roku 1788 28. novembra. Práve tá pomohla definitívne vyhnať Turkov z Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.