nezískal uznanie. Prečo? Mal smolu, okrem aspirínu vynašiel aj heroín.
Prostriedok na zníženie teploty pozná ľudstvo od roku 1820. Práve vtedy dvaja francúzski lekárnici Pierre Joseph Pelletier a Joseph Bienaimé Caventou objavili chinín. Chinín mal dve nevýhody, strašne horkú chuť a pri vyšších dávkach sa dosť často prejavili nežiadúce účinky.
Ďalší významný objav sa spája s menom A. W. H. Kolbeho. V roku 1874 pripravil vo svojom laboratóriu kyselinu orto-oxy-benzoovú. Bola známa ako kyselina salicylová. Vyskúšali ju na pacientoch, zdalo sa, že nová látka má veľkú budúcnosť. Jej účinky poznali už dávno, ale Kolbe novú látku pripravil synteticky, čo bol veľký pokrok.
Kolbe síce dokázal vyrobiť účinnú látku, ale jeho technológia nebola dokonalá. Systém výroby zdokonalil R. Schmidt. Tieto pokroky položili základ pre ďalší vývoj k látke, ktorú poznáme dnes ako aspirín. Cesta k úspešnému vynálezu bola dlhá a ťažká. Pripomíname to preto, lebo dnešná mladá generácia má z tejto oblasti málo informácií.
Nemecký lekár úspešne liečil svojich pacientov, denne im podával 5-gramovú dávku s dobrou úspešnosťou. Nová látka sa začala používať, ale v krátkom čase odborníci diskutovali aj o nepriaznivých účinkoch. Salicylát začal nepriaznivo vplývať na sliznicu žalúdka. Vedci predpokladali, že zmenou technológie výroby dokáže tento nepriaznivý účinok odstrániť.
Novú látku užíval aj Hoffman. Veľa sa sťažoval na nepríjemný pocit v žalúdku. Zhodou okolností jeho syn Dr. Félix Hoffman bol farmaceutom a pracoval pre firmu Bayer. Kvôli otcovi sa začal bližšie zaoberať výskumom salicylátov. Pokúsil sa prípravok vylepšiť, aby sa pri dokonalom účinku neprejavovali vedľajšie účinky. Svoj cieľ dosiahol v roku 1897, keď pri výrobe účinnej látky použil acetylén. V októbri predviedol syntézu acetylénu a salicylátu pred odbornou verejnosťou.
Nová chemická zlúčenina bola v Nemecku známa ako (Acetyl-Salicyl-Sauer) - používala sa skratka "ASS". Dr. Hoffman mal zo začiatku veľký úspech, lebo nová látka bola omnoho účinnejšia ako jej predchodca. Pomáhala pri bolestiach, dobre účinkovala pri vysokých horúčkach a zápaloch.
Vedecký výskum začala robiť firma Bayer v roku 1896 na zvieratách. Pokusy za veľmi krátky čas dokázali, že nový prípravok pomáha pri teplotách a priaznivo účinkuje pri zápalových procesoch. Nový farmaceutický prípravok oficiálne zaregistrovali 6. 3. 1899 pod menom aspirín. Ochrannú známku viackrát obnovili, ale aspirín dnes pozná aj malé dieťa.
Technológia výroby sa stále zdokonaľuje, vo svete sa vždy objavujú nové prípravky. Mnohé z nich sa distribuujú do lekární pod iným menom. Bez Hoffmanovho objavu by farmaceuti tieto látky dodnes nedokázali pripraviť. Nie každý vynálezca má vždy šťastie. Niekedy sa podarí objaviť aj niečo také, čím si pokazil dobré meno. Napriek tomu objavenie aspirínu patrí k najdôležitejším objavom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.