nami a len zriedka si to uvedomujeme. Človek nevidiaci, s bielou palicou alebo telesne postihnutý, pohybujúci sa za pomoci barlí alebo na vozíčku, vzbudzuje vo svojom okolí účasť a väčšinou aj snahu pomôcť. Naopak, postihnutie vnútorných orgánov môže byť z medicínskeho hľadiska veľmi pokročilé a vážne, ale pre ľudí z okolia postihnutého zostáva bez povšimnutia, lebo nie je navonok vidieť.
Podobne môže dlho unikať pozornosti postihnutie vo sfére psychickej. Na druhej strane môže vzbudiť vo svojom okolí záujem celkom nemiestny alebo až negatívny postoj. Napríklad dieťa či dospelý s mentálnym oneskorením, môže byť terčom posmechu a zlomyseľnosti zo strany rovesníkov, ba i niektorých dospelých. Podobne sa stretávame s prípadmi, keď rodina starostlivo tají prejavy duševného postihnutia niektorého zo svojich členov a vyhýba sa odbornej pomoci.
Postoj okolia k psychickému postihnutiu je zvlášť poučný u alkoholikov. Na začiatku spôsobujú prejavy alkoholizmu skôr obdiv. Koľko toho ten človek znesie. V pokročilejšej fáze, kedy už dochádza k rôznym závažným konfliktom, prechádza obdiv postupne na negatívny postoj okolia k postihnutému. V rozhodujúcej fáze, kedy už postihnutý potrebuje odbornú pomoc a sám sa už nedokáže zo svojej závislosti oslobodiť, často sa okolie snaží jeho problém utajiť a to v dobe, kedy je práve namieste zabezpečiť jeho liečbu. V pokročilejšom štádiu vzbudzuje alkoholik svojimi nechutnými prejavmi odpor a často moralizujúci postoj okolia. To má tendenciu v alkoholikovi vidieť skôr vyvrheľa ako chorého človeka, ktorý potrebuje odbornú pomoc.
V prípade psychického postihnutia nestačia len lekári a lieky. Psychicky postihnutý potrebuje nájsť vo svojom okolí nesebecký, ľudský prístup, pomoc a láskavú oporu, vyžadujúci od okolia veľakrát obetavosť a vždy trpezlivosť. Na druhej strane len ten, kto sám je v dobrej duševnej rovnováhe, môže podoprieť toho, kto túto rovnováhu stratil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.