(Dokončenie z 25. 10. 2002)
Východne asi 4 km od Tuzly po pobreží sa začína oblasť Kariani. Tichšie a pokojnejšie pobrežie, menej známe v komerčnej a masovej turistike, ale o to vzácnejšie, romantické miesta na oddych. More v tunajšom zálive je zvlášť čisté a teplota vody ešte aj v septembri sa udržuje okolo 24 stupňov C. Výhodou tohto nádherného zabudnutého územia je, že zo severu ho chránia vysoké skalné svahy porastené kríkmi.
Kempovanie je pomerne lacné a s miestnymi vlastníkmi záhrad a pozemkov pri mori sa dá tiež výhodne dohodnúť. Odtiaľ je blízko k viacerým prírodným a historickým zaujímavostiam po pobrežnej hlavnej ceste. Za dávnou históriou sa môžeme pozrieť do blízkeho Amfipolisu. V jeho okolí úspešne pokračujú vykopávky obydlí a hrobov z obdobia Alexandra Veľkého. V 2. storočí pr. n. l. bol hlavným mestom rímskej provincie Macedónie. Koho zaujímajú vykopávky, môže si pozrieť asi 10 km na sever od Kavaly, staroveké mesto Philipi.
Pozostatky divadla, akropoly, byzantskej baziliky zo 6. storočia a ďalších chrámov, určite uspokoja aj náročnejších záujemcov. Samotná Kavala je asi 80 tisícové prístavné mesto v rovnomennom zálive. Rozprestiera sa terasovito na svahu. Zaujímavá symbióza starého prístavného mesta s modernou výstavbou.
Kavala bola prístavom starovekého mesta Philipi a bola osídlená už 1000 rokov pr. n. l. Pekný výhľad na more a okolie je z byzantskej pevnosti nad starým mestom. Z Kavaly, alebo ešte výhodnejšie kratšou cestou z prístavného mestečka Keramote, je možné dostať sa loďou na ostrov Thassos. Za prevoz autokaravanu na ostrov (jedna cesta) som platil okolo 900 Sk. Ak sa na ostrove nechcete zdržať, výhodnejšie je auto nechať v prístave Keramoti. Okružnú cestu po ostrove si môžete urobiť požičaným motocyklom, alebo aj autobusom, ktorý obieha ostrov po celý deň.
Vedľa okružnej cesta vidieť baňu na vzácny thassoský biely mramor. Ťažba a rezanie veľkých bielych kvádrov určite zaujme mnohých turistov. Okrem dobrého hrozna a vína majú na ostrove aj svoju špecialitu. V kvalitnom mede z pínií naložené jadrá vlašských orechov. Keď sa chceme zdržať na ostrove dlhšie, pri okružnej ceste si vyhliadneme miesto v niektorom z viacerých kempingov. Po návrate do strediska Kariani je k dispozícii neďaleké pohorie Simvolan a Pangeon s najvyšším vrchom 1956 metrov. Z vrcholu je krásny výhľad na prímorskú krajinu a okolité vrchy. Z pláže strediska Kariani je dobre vidieť protiľahlý breh zálivu, severovýchodný výbežok poloostrova Chalkidiki s autonómnym územím pravoslávnych mníchov, Athos.
K príjemným stránkam poznania patrí aj návšteva blízkych vinohradníckych dedín, Orfanio, Kariani alebo Akropotamos. Mnohí domáci vedia aj niektorý zo slovanských jazykov, nakoľko tento kraj je stará macedónska oblasť.
Rozsiahle vinice tiahnúce sa od pobrežia s najlepším hroznom nielen v Grécku ale aj v Európe, ktoré sa odtiaľ v čase zberu exportuje, sú plné zberačov. Nie je tu problémom uvidieť slovenské autobusy aj s brigádnikmi.
Grécko vyniká medzi stredomorskými krajinami nielen prírodnými a historickými skvostami, ale aj bezpečnosťou, serióznymi milými ľuďmi a aj takou "maličkosťou" ako sú celkom prijateľné ceny v obchodoch, reštauráciách a kempingoch. Tieto vlastnosti sympatickej slnečnej krajiny, budú stále viac priťahovať aj slovenských turistov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.