práčku, umývačku riadu, šporák nekupujeme na jednu sezónu. S dobrými radami prichádzajú odborníci zo spoločnosti Electrolux Domáce spotrebiče SK. Čo odporúčajú pri výbere práčky? Zohľadnenie a odpovede na nasledujúcich päť otázok:
Rozmery a umiestnenie
Zmerajte si priestor, v ktorom bude vaša práčka. Väčšina spredu plnených práčok má štandardné rozmery výška x šírka x hĺbka 85 x 60 x 60 cm. Pre menšie priestory sú vhodné úzke rady s hĺbkou 32 alebo 45 cm. Pri zhora plnených práčkach sú rozmery tiež štandardné výška x šírka x hĺbka 85 x 40 x 60 cm.
Plnenie - zhora alebo spredu
Bielizeň môžete vkladať spredu alebo zvrchu. Neplatí už pravidlo, že iba do zvrchu plnených práčok môžete doložiť zabudnutý kus odevu počas pracieho cyklu. Dá sa to aj pri spredu plnených.
Spotreba vody a energie
Práčka je energetický náročný spotrebič a potrebuje istič na 10 alebo 16 ampérov. Samotná spotreba energie sa pohybuje od 0,89 kWh u špičkových modelov až do 2,0 kWh u lacnejších modelov. Rovnako ako u chladničiek aj u práčok existuje systém značenia jednotlivých výrobkov písmenami A až G. Energetická trieda A znamená, že spotrebič má najnižšiu a G zase najvyššiu spotrebu energie.
Dôležitú úlohu zohráva aj spotreba vody. Tá sa pohybuje od 39 l až po 100 l. Udávať by sa mala pri referenčnom programe bavlna, 60 stupňov 1C bez predpierania, pre lepšie porovnanie rozličných práčok. O nízku spotrebu energie sa starajú systémy automatickej regulácie spotreby vody podľa množstva náplne, akými sú systémy Fuzzy Logic, Direct Spray alebo Jet systém.
Technické údaje a výbava
Bubny takmer všetkých práčok sú nerezové. Iné je to už pri pracích vaniach. V minulosti sa používali smaltované, potom sa prešlo na nerezové a posledným hitom sú vane na báze najnovších technológií s využitím polymérov a s pridaním uhlíkových zlúčenín. Príkladom takého materiálu je aj Carboran, ktorý zabezpečuje tichšiu prevádzku, nižšiu spotrebu energie vďaka malým tepelným stratám a má dlhú životnosť. Svojou konštrukciou a odolnosťou predbehne aj nerezové vane.
Počet otáčok odstreďovania sa pohybuje od 400 do 1800 otáčok za minútu. Platí tu pravidlo, že čím vyššie otáčky, tým suchšia bude bielizeň. A následné sušenie v sušičke bude tiež lacnejšie. Práčky s vysokými otáčkami dokážu rozložiť bielizeň tak, aby sa nepoškodila a zároveň práčka nebehala po byte. Starajú sa o to systémy aktívnej kontroly rovnováhy alebo kontroly stability.
Na trhu sú aj práčky, ktoré robia takmer všetko za vás. Elektronické riadenie celého programu zabezpečuje systém Fuzzy Logic.
Ak chcete vedieť ako dobre práčka perie, pozrite sa na prací výkon, ktorý sa označuje písmenami A až G. A znamená najlepšiu a G najhoršiu praciu schopnosť. Najlepšie A-čko dosiahnete pomocou systémov Fuzzy Logic, či priameho sprchovania bielizne Direct Spray alebo Jet systém.
Cena
Aj tu platí pravidlo, že kvalita znamená aj vyššiu cenu. Na druhej strane vyššia cena znamená nižšie prevádzkové náklady, náklady na opravu.
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.