ako prežiť dni plné aktívneho oddychu a kulinárskych prekvapení. Tipov na vychádzky i náročnejšiu turistiku je tu neúrekom, veď hotel sa nachádza na hranici Tatranského národného parku. Zájsť sa tak dá do Vysokých i Nízkych Tatier, Pieninského národného parku, ale aj do Slovenského raja. A komu sa na prechádzku ísť nechce, nemusí, telo i dušu si zregeneruje aj priamo v hoteli, majú tu totiž rozprávkový "Vitálny svet". Je to komplex parných a vodných kúpeľov, sáun a rôznych atrakcií, ktoré prinavracajú silu i radosť zo života. Ak vstúpite do tohoto sveta, môžete sa tu vydať na vodnú cestu, osviežiť sa v ľadovej studni, prežiť tatranskú smršť, spoznať dušu vody, či uchýliť sa do tatranského brloha. K dispozícii je aj rímsky kúpeľ, mentolová a bylinková inhalácia i klasická tatranská sauna. Čas v tomto "Vitálnom svete" plynie skutočne ako voda a opustiť ho vás azda prinúti iba hlad. A tu už nastupuje tím skúsených kuchárov, ktorým istý čas šéfoval aj Martin Kubala. "Ponuka nášho jedálneho lístka je skutočne bohatá. Medzi studenými predjedlami nájdete napríklad syrový drevený tanier, plnenú broskyňu, či rybací tatarák. K teplým predjedlám zasa patrí bobrí keks (chlieb vo vajíčku so syrom), diablov dych (pikantná hrianka s pečeňou) i tatranské ham (vyprážané syrové korbáčiky), máme však aj polievky, veľký výber cestovinových a mäsových špecialít i dezertov," povedal nám majster kuchár, ktorého varenie bavilo už od malička.
Potom ako ukončil štúdium na Strednom odbornom učilišti služieb v Hornom Smokovci, pracoval v horskom hoteli Popradské pleso. Varil aj v Nízkych Tatrách v hoteli Ski Jasná a neskôr v reštaurácii hotela Panda, odkiaľ prešiel na svoje súčasné pracovisko. Svoje kuchárske majstrovstvo prezentoval aj v Chorvátsku, kde pripravoval pochúťky slovenskej kuchyne a varil aj na horskej chate v Rakúsku, kde zasa prenikal do tajov tirolských špecialít. Naučil sa tu ako sa robia pravé slaninkové a syrové knedle, nefalšované pečené kolesá i to ako chutia pre nás netradičné kombinácie napríklad zemiakovej placky a sladkého jablkové pyré.
Ako nám však povedal, nad našu kuchyňu niet a sám má najradšej tradičné gazdovské jedlá ako sú pirohy, halušky, pečené mäso s kapustou, guľáše a zo špecialít skvelé kuracie soté, také aké vie pripraviť iba jeho manželka. A hoci nie je od fachu, varí vraj výborne. Nečudo, veď jej otecko profesionálny kuchár Ondrej Krak je majstrom odborného výcviku v SOU služieb v Hornom Smokovci. Takže v rodine toho o gastronómii vedia viac ako dosť.
Televízne štúdio pri nakrúcaní kulinárskej relácie Varím, varíš, varíme prevoňal Martin Kubala lákavými pochúťkami, ich recepty ponúkame i čitateľom Víkendu.
Bravčový mešec s rizoletou
Na mešec potrebujeme: 800 g bravčového karé bez kostí, soľ, čierne mleté korenie, vorčester, olej.
Na halušky: 150 g hladkej a 150 g hrubej múky, 2 zemiaky, vajce, soľ, 200 g kyslej kapusty, 100 g údenej slaninky.
Na rizoletu: 1/2 l mlieka, 250 g polohrubej múky, sol, 2 vajcia, strúhanku, 100 g údeného syra, 100 g eidamskej tehly.
Postup: Mäsko si rozrežeme na štyri kusy a rozklepeme ho na čo najväčšie pláty. Každý osolíme, okoreníme a potrieme vorčestrom. Potom si pripravíme strapačky s kapustou. Zemiaky nastrúhame, pridáme zmes hladkej a hrubej múky, soľ, vajce a urobíme halušky. Scedíme ich, dáme na udusenú kyslú kapustu a pridáme opraženú, na kocky nakrájanú, údenú slaninku. Každý plát mäska naplníme strapačkami, zabalíme a položíme na pekáč spojom dolu. Pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 180 stupňov asi 12 minút. Medzitým si pripravíme rizoletu: z mlieka, vajec a múky urobíme palacinky. Ešte teplé ich posypeme strúhaným syrom - eidamom aj údeným a zrolujeme. Obalíme v trojobale a vypražíme.
Na tanieri podávame rozkrojený mešec tak, aby vynikol na reze a nakrájané rizolety. Ozdobíme čerstvou zeleninou.
Kuracie rezance s brokolicou a smotanovo-syrovou omáčkou
Potrebujeme: 600 g kuracích pŕs, soľ, čierne mleté korenie, vorčester, 400 g brokolice, 250 g šľahačkovej smotany, 150 g mäkkého syra, 400 g cestoviny, 100 g masla.
Postup: Kuracie prsia nakrájame na rezance a potom ich osolíme, okoreníme a pokvapkáme vorčestrom. Brokolicu krátko obvaríme a nakrájame ju na väčšie kúsky. Cestoviny uvaríme a scedíme.
Postup: Na rozohriatom masle opečieme kuracie rezance, pred dokončením pridáme brokolicu, premiešame a prilejeme šľahačkovú smotanu. Necháme ju zovrieť, pridáme mäkký syr a počkáme kým sa rozpustí, premiešame. Na tanier servírujeme cestovinu, ktorú prelejeme omáčkou s kuracími rezancami a brokolicou.
Farebná roláda
Potrebujeme: 200 g kuracích pŕs, 200 g bravčovej panenky, 200 g sviečkovice, údená slaninka, 2 póry, 4 mrkvy, soľ, čierne mleté korenie, vorčester.
Postup: Všetky tri druhy si postupne narežeme a vyklepeme tak, aby sme vytvorili čo možno najväčšie a najtenšie pláty. Každý osolíme, okoreníme a pokvapkáme vorčestrom. Postupne ich uložíme tak, že najprv dáme plát z kuracích pŕs, potom plát panenky a nakoniec ten zo sviečkovice. Uvarenú mrkvu zabalíme do vrchných listov póru, ktoré sme sparili tak, aby sa nelámali. Položíme ju na koniec plátu z troch druhov mäsa a začneme rolovať. Hotovú roládu zabalíme do alobalu a pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 180 stupňov asi 20 minút.
Údenú slaninku nakrájame na tenšie rezance, opražíme a pridáme nakrájaný pór, chvíľku restujeme a mierne podlejeme vývarom tak, aby sa nám vytvorila šťavička.
Servírujeme rezy rolády preliate šťavičkou s mrkvovou ryžou, ozdobené čerstvou zeleninou.
Bravčová pochúťka Kontakt
Potrebujeme: lístkové cesto, bravčovú panenku, čerstvé šampiňóny, petržlenovú vňať, soľ, čierne mleté korenie, vorčestrovskú omáčku, olej, koreňovú zeleninu, kel, zemiaky, červenú kapustu, sladkú smotanu, vajcia.
Postup: Mäso osolíme, okoreníme, potrieme olejom a vorčestrovskou omáčkou a necháme odležať. Medzitým si pripravíme z cibule, šampiňónov, smotany a petržlenovej vňate zmes, ktorú orestujeme na panvici s rozohriatym olejom. Odležané mäsko potom sprudka opečieme tiež na rozohriatom oleji zo všetkých strán. Lístkové cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske, rozložíme naňho vychladnutú šampiňónovú zmes a do prostriedku uložíme mäso. Dôkladne zabalíme. Potom ho uložíme na plech, potrieme rozšľahaným žĺtkom a upečieme v rozohriatej rúre do zlatista. Podávame so zemiakmi uvarenými v šupke, ktoré prekrojíme a prelejeme smotanou. Dekorujeme nastrúhanou červenou kapustou a oblohou z koreňovej zeleniny.
Tatranské jablko
Potrebujeme: lístkové cesto, jablká, sladkú smotanu, kryštálový cukor, vlašské alebo lieskové orechy, 2 vajcia, šľahačkovú smotanu.
Postup: Cukor skaramelizujeme do zlatista, prilejeme smotanu a necháme karamel rozpustiť. Potom pridáme nastrúhané orechy a necháme masu vychladnúť. Jablká ošúpeme, vyrežeme jadro. Rozvaľkáme lístkové cesto, narežme ho na štyri časti a na každú časť položíme jablko naplnené karamelovo-orechovou plnkou. Zabalíme, potrieme žĺtkom a necháme do zlata upiecť v rúre, ktorú rozohrejeme na 170 stupňov C. Hotový múčnik môžeme ozdobiť šľahačkou alebo krémom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.