význam nielen typ, ale i vplyvy prostredia. Nátlakom pravorukého prostredia sa potláča vrodená ľavorukosť a tým sa potláčajú a obmedzujú možnosti rozvoja osobnosti, ba dokonca vznikajú i rôzne poruchy, o ktorých sa zmienime v dnešnom príspevku pre rodičov.
Motorický nekľud býva niekedy dosť nápadnou reakciou na vynucované pravoruké úkony. Prejavuje sa ako zvýšená a nežiaduca aktivita alebo ako celkový nekľud. Nekľud sa vystupňuje vtedy, keď je dieťa nútené, a to tvrdým naliehaním, brať ceruzku či pero do pravej ruky pri kreslení, v škole či doma pri písaní. Dieťa je neposedné, zlostí atď.
Zmeny v správaní sa u niektorých detí dostavia už v začiatočnom precvičovaní veľmi búrlivo, inokedy pozvoľne a postupne v priebehu precvičovania. Niektoré deti sú plačlivé a bojazlivé. Iné, zvlášť deti odolné a telesne silné, sa začnú prejavovať ako agresívne až pomstychtivé. K neuvedomelým protestným reakciám dieťaťa patrí nezriedka nápadná neposlušnosť, tvrdohlavosť, sklon ku klamstvu a podvádzaniu.
Neurózy bývajú častým sprievodným javom precvičovania. Najčastejšie ide o neurózu úzkostlivosti a o negativizmus (záporný postoj ku všetkému).
Nočné pomočovanie (niekedy i denné) sa vyskytuje tiež ako neuvedomelá protestná reakcia proti potlačovaniu ľavorukosti, a to u detí predškolského i školského veku. Chcem zdôrazniť, že po návrate k ľavorukým činnostiam prestalo pomočovanie bez akýchkoľvek iných zákrokov samo po niekoľkých dňoch.
Tik sa prejavuje dosť zriedkavo ako výraz potlačenej aktivity ľavej ruky a prejavuje sa najčastejšie v obličajovom svalstve.
Takzvané "okienka" sú krátkodobé, len niekoľko sekúnd trvajúce stavy duševnej neprítomnosti. Popisujú sa celkom typicky: dieťa počíta alebo číta a neraz nevie ďalej, nepozná písmená alebo číslice. Krátko na to sa dieťa spamätá a kľudne pokračuje vo svojej práci.
Odpor ku škole je reakciou na potlačovanie ľavorukosti na vyučovaní. Dieťa odmieta chodiť do školy. Odpor ku škole sa často prejavuje ranným zvracaním. Aj záškoláctvo nie je zriedkavým prípadom. Negatívny postoj ku škole sa prenáša aj na školské pomôcky. Uvediem konkrétny príklad. Istý žiak 2. ročníka Milan stratil asi desaťkrát pero, keď musel začínať písať pravou rukou. Z nechuti sa vytvára i nepriateľský odpor dieťaťa k učiteľovi a opačne. Konflikty zo školy sa môžu prenášať i do rodiny.
Zhoršovanie prospechu, pokiaľ je v príčinnej súvislosti s precvičovaním, nastáva niekedy už v prvom polroku v prvom ročníku, keď dieťa, znechutené neúspechom pri začiatkoch vynucovaného pravorukého písania, stráca záujem o učenie. Inokedy sa prospech zhoršuje neskoršie, úmerne sa zhoršujúcim podmienkam školy. Typicky býva náhly zlom prospechu vtedy, keď písanie prestáva byť samostatným predmetom a stáva sa prostriedkom výuky.
Výkyvy v prospechu sa líšia od celkového zhoršovania prospechu. Bez ohľadu na prípravu podáva dieťa (žiak) celkom nerovnomerné výkony. Striedajú sa známky jednotky s nedostatočnými, čo býva zvlášť nenápadné v hodnotení diktátov. Dieťa máva lepšie výsledky v hovorovom prejave než v písanom.
Poruchy reči - Je nám známe, že ľaváci, ak nemajú správnu výchovu, sú v istej nevýhode i po tejto stránke. Vplyvom najrôznejších problémov s pravorukým prostredím je vyvíjajúca sa reč u ľavákov krehkejšia, preto je ľahko zraniteľná.
Oneskorený vývin reči - Ak ide o pôsobenie tlmivé, vývin reči sa podstatne oneskoruje. Takéto deti začínajú hovoriť oveľa neskoršie, niekedy až okolo tretieho roku i neskoršie, a ich reč je dlho zlá až nezrozumiteľná.
O ďalších poruchách sa zmienime v ďalšom príspevku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.