premaľovaný krikľavo červenou olejovou farbou, pretože žiadna ceduľka, ktorá by na to upozorňovala, na stánku umiestnená nebola. O stánok som sa nechtiac oprela a celkom som si zničila úplne nový kabát. V čistiarni mi povedali, že takáto olejová farba sa z kabáta nedá odstrániť ani chemickým čistením. Vzhľadom na to, že kabát bol veľmi drahý a je zničený, zaujímalo by ma, ako a u koho si môžem uplatňovať náhradu spôsobenej škody.
Zn.: Čerstvo natretý stánok
Odpoveď: V prvom rade ste sa mali obrátiť na majiteľa stánku a žiadať od neho náhradu škody. Práve on bol totiž povinný umiestniť na stánok viditeľný oznam, ktorý by upozorňoval na to, že stánok je čerstvo natretý. Je škoda, že ste tak ihneď neurobili, mohli ste si ušetriť množstvo času aj nepríjemností, ale to samozrejme len v prípade, že by majiteľ stánku bol ochotný dobrovoľne vám nahradiť spôsobenú škodu. V terajšej situácii máte ešte jednu možnosť. Môžete sa obrátiť na súd so žalobou o náhradu škody, ktorá vám bola spôsobená. Takýto postup vám umožňuje priamo Občiansky zákonník, ktorý v § 415 upravuje všeobecnú prevenčnú povinnosť, na základe ktorej je každý povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, majetku, na prírode a životnom prostredí. Pod týmto ustanovením je subsumovaná požiadavka dodržiavania tak zákonných ustanovení a zmlúv, ako aj požiadavka takého konania, ktoré nemá za následok vznik škôd na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí. Ak si niekto neplní túto svoju všeobecnú prevenčnú povinnosť, znamená to, že si neplní právnu povinnosť a teda koná protiprávne. Zodpovedá preto za škodu vzniknutú v príčinnej súvislosti s týmto opomenutím.
Ak by ste sa však v budúcnosti stretli s podobným problémom, najlepšie určite urobíte, ak sa najprv obrátite na majiteľa, prípadne inú zodpovednú osobu a pokúsite sa s ňou dohodnúť. Určite si ušetríte čas i peniaze na súdne poplatky a právneho zástupcu.
Odkazy:
Zn.: Krádež na pracovisku
Zamestnávateľ zodpovedá za škodu na veciach, ktoré si u neho zamestnanec odložil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním na mieste na tom určenom a ak nie je také miesto určené, potom na mieste, kde sa obvykle odkladajú. Za veci, ktoré sa do zamestnania obvykle nenosia, zamestnávateľ zodpovedá, len ak ich prebral do úschovy (napr. trezor, strážená šatňa a pod.), inak najviac do sumy 5 000 Sk. Nárok na náhradu škody zanikne, ak zamestnanec o nej písomne neupovedomil zamestnávateľa bez zbytočného odkladu, najneskôr v lehote 15 dní odo dňa, keď sa o škode dozvedel.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.