Úrad vlády na budúcu stredu. Saktor očakáva niekoľkotisíc protestujúcich. Zastúpené majú byť všetky odborové zväzy, hlavnú časť davu však majú tvoriť zamestnanci, na ktorých sa vzťahuje novela zákona o verejnej službe.
Odborári sa zastrájajú, že využijú všetky formy, aby otupili vládne opatrenia. Spočiatku chcú kolektívne vyjednávať so zamestnávateľmi o raste miezd.
KOZ chce vysloviť nesúhlas s programovým vyhlásením vlády a návrhom štátneho rozpočtu. "Absolútne sa s nimi nestotožňujeme, pretože je to kontraproduktívne voči programu odborov," povedal Saktor.
Odborári tvrdia, že vláda obišla sociálnych partnerov, pretože posunula návrhy noviel zákonov do parlamentu bez stanoviska odborov. Rokovanie tripartity 11. novembra už podľa Saktora nič nezmení, označil ho za divadielko. "Žiadne rokovanie o vládnom programe už nebude, my sa však k nemu aspoň vyjadríme," vyhlásil. Myslí si, že jedinou šancou odborárov je lobing v poslaneckých kluboch.
Odborári nesúhlasia so znížením rodinných prídavkov, či posunutím dolnej hranice DPH aj pri základných potravinách. Vláda podľa Saktora zdôvodňuje všetky nepopulárne opatrenia ako nutnosť súvisiacu so vstupom do Európskej únie. "Neposunie to nálady obyvateľstva pre vstup?" pýta sa.
Odborári prišli aj so sumou, o ktorú podľa nich príde trojčlenná rodina po vládnych opatreniach. Má to byť presne 1884 korún. Vláda podľa Saktora na jednej strane vyjadruje podporu zvýšeniu mobility pracovnej sily, na druhej pripravuje zdražovanie cestovného a rušenie tratí na železniciach. "Zamestnancov to priklincuje doma," tvrdí.
Martin Danko, hovorca ministra Ľudovíta Kaníka, považuje navrhované opatrenia za reálny obraz toho, čo si môže vláda dovoliť. "Čo sa týka protestných akcií, nedomnievame sa, že je to vhodný spôsob, ako reagovať na tieto opatrenia, pretože nie sú zamerané proti občanom. Sú krokom dopredu," povedal Danko.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.