chemických, biologických a jadrových zbraní. Rada zároveň varovala, že sa opäť zíde v prípade, ak Irak poruší požiadavky OSN zakotvené v rezolúcií. Bagdad by sa musel v takomto prípade vyrovnávať s vážnymi dôsledkami.
Rezolúcia navrhnutá USA a podporovaná Britániou dáva Iraku týždeň na to, aby ju prijal a prisľúbil jej dodržiavanie. Schváleniu dokumentu predchádzali vyše osem týždňov trvajúce diplomatické a politické rokovania, na ktorých sa rozhodovalo o samotnej formulácií textu rezolúcie.
OSN pristúpila k razantnejšiemu postupu voči Iraku po výzve amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý apeloval na túto vplyvnú medzinárodnú inštitúciu, aby donútila Bagdad k odzbrojeniu. Najvyšší predstaviteľ USA včera vyjadril potešenie z toho, že OSN zobrala jeho výzvu vážne. Zároveň varoval Bagdad, že ak bude klásť prekážky, Spojené štáty a ich spojenci "budú konať bleskurýchlo a s použitím sily".
Rezolúcia dáva zbrojným inšpektorom OSN "okamžité, a bezpodmienečné" práva na hľadanie zbraní hromadného ničenia kdekoľvek na území Iraku, vrátane prezidentského komplexu irackého prezidenta Saddáma Husajna. Hoci sa všeobecne očakávalo, že Sýria, ktorá je jediným arabským zástupcom v 15-člennej BR OSN, sa hlasovania zdrží, neurobila tak. Vplyv na jej prekvapivé rozhodnutie mohol mať aj list amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella, v ktorom ju požiadal o hlasovanie za rezolúciu.
Jednomyseľné prijatie rezolúcie je považované za vyslanie varovného signálu Bagdadu o tom, že BR OSN, ktorá bola roky v otázke Iraku rozdelená a nejednotná, očakáva absolútne naplnenie svojich požiadaviek. Okamžite po hlasovaní generálny tajomník OSN Kofi Annan vyzval Irak, aby sa chopil tejto príležitosti a eliminoval akékoľvek zbrane hromadného ničenia na svojom území "v prospech svojich obyvateľov, v prospech svetovej bezpečnosti a poriadku vo svete".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.