Slovenska smerovať množstvo finančných prostriedkov z Európskej únie (EÚ), boli hlavnými témami piatkového stretnutia podpredsedníčky Národnej rady SR Zuzany Martinákovej a hlavného vyjednávača Európskej komisie (EK) pre Slovensko Dirka Megancka.
Ako novinárov po stretnutí informoval D. Meganck, EK chce aj po skončení prístupových rokovaní pripravovať monitorovacie správy o stave pripravenosti jednotlivých kandidátov na členstvo v únii. Tie sa však budú týkať najmä plnenia vynegociovaných noriem a nebudú mať taký politický akcent, aký má terajšia hodnotiaca správa. "Nebude v nej hodnotiť pripravenosť Slovenskej republiky na vstup, lebo Slovensko je na členstvo pripravené už teraz," povedal Meganck.
Správy budú skôr zamerané na to, aby členské štáty mali istotu, že kandidáti sú naozaj pripravení plniť dohodnuté kritériá. Hlavný vyjednávač EK však upozornil, že v roku 2003 bude prebiehať v národných parlamentoch členských krajín ratifikačný proces prístupových zmlúv a ich poslanci budú skúmať, ako si Slovensko, ale aj ďalšie kandidátske krajiny plnia svoje záväzky, ktoré im ešte podľa hodnotiacich správ zostávajú.
"Teraz je mimoriadne dôležité, aby sme našli kompromis v dvoch zostávajúcich kapitolách a aby sme sa aj cez naše kontakty s parlamentmi mohli sústrediť na ratifikačný proces v krajinách Európskej únie," zdôraznila po stretnutí Z. Martináková. Ako ďalej informovala, "bolo jasne povedané, že otázka korupcie v tejto chvíli nie je prekážkou vstupu Slovenska do Európskej únie. Európska komisia to definuje ako problém, ktorý by mala slovenská vláda a parlament brať do úvahy a riešiť ho, aby neskomplikoval vzťahy nielen s EÚ, ale aj celkové postavenie Slovenska." Obidve strany sa zhodli na tom, že prijaté záväzky nesmú zostať len na papieri.
"Pristavili sme sa pri súčasnej situácii, ktorá vznikla po voľbách v rámci delenia kompetencií medzi jednotlivé vládne strany. Spolu s poslancom Árpádom Dukom-Zólyomim sme zadefinovali, že (rómsky) problém musí byť nadrezortný a musí byť v kompetencii buď priamo predsedu vlády alebo niektorého z podpredsedov. Informovali sme, že táto otázka bude predmetom koaličných rokovaní, a že to určite vyrieši," uviedla Martináková. Ako dodala, ak sa v riešení rómskej otázky prijme iná koncepcia ako tá, ktorá sa realizovala doteraz, tak bude predmetom skúmania a pripomienkovania aj zo strany EK, Svetovej banky a ďalších donorov, ktorí do tohto problému zo strany zahraničia vstupujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.