Korzár logo Korzár

Na bicykli za romantikou i adrenalínom

Pred 15 až 20 rokmi by isto nikto nebral vážne tvrdenie, že raz sa cykloturistika stane v Rakúsku dôležitým ekonomickým činiteľom. A tiež málokto

predpokladal, že v tejto stredoeurópskej prevažne horskej krajine vzniknú jedny z najpopulárnejších turistických cyklotrás v Európe, ktoré budú ponúkať ideálnu možnosť na rodinnú dovolenku. Dnes prichádza do Rakúska niekoľko desiatok tisíc zahraničných cyklistov, ktorí dávajú prácu dvojnásobne väčšiemu počtu Rakúšanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najskôr trochu histórie

Na začiatku všetkého bola výstavba vodnej elektrárne na Dunaji. Sprevádzali ju rôzne terénne úpravy. Pôvodné chodníčky, vinúce sa pozdĺž riečneho koryta, pre ľahkú dostupnosť rozšírili a postupne ich turisti na bicykloch začali využívať ako plnohodnotné cyklotrasy. V 80. rokoch cykloturistika zaznamenala búrlivý rozmach na dnes už legendárnej Dunajskej cyklotrase Pasov Viedeň. Podobne koncom 80. a začiatkom 90. rokov začali Rakúšania budovať dobre označované cyklotrasy pozdĺž brehov veľkých riek a okolo väčších jazier.

SkryťVypnúť reklamu

Ukážkovým príkladom dokumentujúcim vznik jedného takéhoto nového chodníčka pre bicyklistov je Taurská cyklotrasa, ktorú cykloturisti využívajú od jesene 1991. Aj ona sleduje tok riek Saalach a Salzach. Súbežne začali Rakúšania spevňovať chodníčky popri malých vedľajších a okresných cestách, ktoré sú po prírodnej stránke pre cykloturistiku dokonca podstatne atraktívnejšie ako hociktorá cyklotrasa, ťahajúca sa paralelne popri silne frekventovanej štátnej ceste.Rakúšania veľmi rýchlo pochopili, že dôležitým predpokladom úspešnosti cyklotrás medzi cyklistami je predovšetkým ich jednotné pomenovanie a označenie. Rovnako cyklistický sprievodca, ktorý obsahuje okrem informácií pre cykloturistov aj presné cyklistické mapy a uvádza zoznam ubytovacích a pohostinských zariadení po celej dĺžke trás, špeciálne zameraných na potreby cykloturistov.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejším kritériom pri výbere a hodnotení týchto zariadení bola okrem iného aj ich ochota ubytovať cyklistu v prípade potreby napríklad len na jednu noc. Na začiatku prejavilo záujem len niekoľko penziónov a pohostinstiev, dnes majú cyklisti na Taurskej cyklotrase k dispozícií vyše 200 ubytovacích zariadení, ktoré sa uchádzajú o svojich hostí napríklad aj tým, že na priedomie vyvesujú zástavku s nápisom "Cyklisti vítajte!".

Taurská cyklotrasa

Začína sa pod svetoznámymi Krimmelskými vodopádmi na juhozápade Rakúska, takmer na hraniciach s Talianskom. Vedie okolo rôznych pozoruhodností a pamätihodností: pozdĺž taurskej vodnej elektrárne Glockner-Kaprun, minie chodníček Lichtensteinklamm, hrad Hohenwerfen, soľnú baňu Hallein, Mozartovo mesto Salzburg, kaplnku v Oberndorfe, kde, mimochodom, po prvýkrát zaznela slávna vianočná pieseň Tichá noc, svätá noc a po barokovom meste Schärding privedie cykloturistu do Pasova "mesta troch riek", na opačnej strane Rakúska. Ročne sa na tejto trase pohybuje 50 až 70 tisíc cykloturistov z celého sveta. Tí počas 325 km z Krimmelu do Pasova prekonajú výškový rozdiel 750 km. Trasa je ideálna pre rodiny s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

BikeWorld Leogang

Ak sa vydáte po Taurskej cyklotrase a niekoľko kilometrov za svetoznámym zimným strediskom Kaprun v mestečku Bruck odbočíte na sever pozdĺž riečky Saalach, po niekoľkých kilometroch dorazíte do prvého "bike-parku" v Rakúsku BikeWorld Leogang. Otvorili ho vlani začiatkom júna a ponúka nekonečné možnosti šantenia na horských bicykloch. Vyskúšajte najmä trasu č. 22 z Pinzgauer Fahrradcenter a po zhruba dvoch hodinách sa napojte na trasu š. 30. Po ďalších asi troch hodinách dorazíte až na 1870-metrov vysoký Asitz. Trasa dokonale preverí váš fyzický fond i morálno-vôľové vlastnosti, pretože najmä v niektorých ostrejších zákrutách so stúpaním aj vyše 30 stupňov budete mať bicykla až po krk. Nezúfajte však a vydržte!

Okolitá príroda, šokujúce stretnutia a uhýbacie manévre pred kravami a teliatkami na ceste či pastvinách vo výške viac ako 1700 metrov nad morom, vám ponúkne jedinečný relax. Neváhajte, a trebárs aj zosadnite zo sedla. Oddýchnite si a pokračujte. Ak totiž "vyšľapete" až do cieľa, pohľad z Asitzu na protiľahlé Leogangské kamenné vrchy bude naozaj stáť za to. No a pri 20-minútovom zjazde z Asitzu naspäť do Pinzgauer Fahrradcenter sa presvedčíte, že aj vy máte v sebe dostatok adrenalínu.

Ak sa zatúlate do tohto malebného kúta Rakúska bez bicykla, môžete v Pinzgauer Fahrradcenter využiť služby požičovne bicyklov, kde vám kolektív Martina Sameka za celkom prijateľnú cenu požičia aj na celý deň prvotriedny horský bicykel a zároveň aj vyzbrojí či vystrojí. Súčasťou centra je okrem požičovne aj obchod s potrebami pre cyklistov, dielňou a šatňami so sprchami. A propos´, služby… Dobré ubytovanie s možnosťou sauny, perličovkého kúpeľa a masáže vám poskytne štýlový penzión rodiny Unterrainerovej v Leogangu, postavený ešte začiatkom 14. storočia, so stále sa vracajúcou klientelou. Častým hosťom Unterrainerovcov je napríklad medzi fanúšikmi futbalu veľmi dobre známy "Caesar" Franz Beckenbauer.

Vráťme sa však ešte na chvíľu do Rad&Bike Pinzgau, ako Rakúšania pomenovali túto najväčšiu oblasť pre milovníkov horských bicyklov. Ak ste viac pohodlní a nechce sa vám "šľapať" do pedálov, môžete sa na Asitz dostať za 15 minút modernou 8-miestnou kabínkovou lanovkou. Z Asitzu vedú do údolia a do Pinzgauer Fahrradcenter najrozmanitejšie trasy. Vyhovujú nielen začiatočníkom na horských bicykloch, ale aj špičkovým športovcom. Svoje prvé skúsenosti môžu malí aj veľkí cyklisti získať v špeciálne upravenom cyklistickom areáli. V cyklistickej škole zas ponúkajú skúsení učitelia technický tréning a túry na horských bicykloch pod odborným dohľadom.

Región Lungau

Pokojnejším náturám a najmä rodinám s deťmi budú vyhovovať aj cyklotrasy v lungauskom kraji na juhovýchode spolkovej krajine Salzburgsko. Veľmi dobre vybudované cyklotrasy vedú krajinou so slnečnými údoliami okolo kryštálovo-priezračných horských potôčikov. Obyvatelia a podnikatelia z regiónu Lungau na hraniciach Národného parku Vysoké Taury vytvorili jedinečný program, ktorý nazvali Lungauskí cyklistickí špecialisti. Patrí k ním aj 16 pohostinských zariadení, v ktorých poskytujú cykloturistom služby akéhokoľvek zamerania, medzi inými napríklad aj uzamykateľné priestory pre bicykle, umyváreň bicyklov či požičovňu horských bicyklov.

My sme využili služby penziónu rodiny Johanna Bliema v útulnej dedinke Muhr na riečke Mur. Podľa nej nesie názov aj ďalšia známa cyklotrasa Murradweg. Z hľadiska prírodnej rozmanitosti patrí k tým zaujímavejším v Rakúsku. Začína na úpätí Národného parku Vysoké Taury v 1750 metrov nad morom pri chate Stickler nad dedinkou Muhr (Sticklerhűtte) a po 340 km s výškovým rozdielom 1500 metrov dovedie cyklistu až do Bad Radkersburgu, v termálnej a vinárskej oblasti v Štajersku.

Okrem zážitkov, o ktoré sa stará nádherná príroda, sa cyklista na tejto trase môže venovať aj pôžitkom kulinárskym od salzburgských domácich špecialít, až k rovnako vynikajúcim štajerským vínam a medzi labužníkmi obľúbenému dyňovému oleju.

Rakúšania dokonale využívajú potenciál prírody. V údoliach, pri malých plesách a jazierkach postavia obydlia, zväčša drevené zruby alebo chaty, kde nielen žijú a chovajú dobytok, ktorý spasie a prihnojuje okolité prudké horské pastviny, ale zároveň v nich ponúkajú občerstvenie pre okoloidúcich peších či cykloturistov. Dobytok, ošípané či ovce však nechovajú len vo vyššie položených osadách, ale aj v mestečkách, kde sú z horských bystrín a potôčikov väčšie riečky. Príkladom je St. Michael, mestečko na riečke Mur, cez ktoré vedie trasa Murradweg.

Mimochodom, trasu z Muhru do St. Michael a späť, dlhú asi 35 km, zvládne aj málo trénovaná rodina s deťmi v pohode. Cyklotrasa vedie zväčša pozdĺž málo frekventovanej štátnej cesty, mierne zvlneným údolím riečky Mur. V St. Michaeli navyše môžete využiť napríklad aj tenisové kurty, plaváreň či vychádzku do známeho zimného strediska Katchberg.

Počas rekreačnej cyklotúry cez toto podhorské mestečko sme sa presvedčili o citlivom vzťahu Rakúšanov k prírode a k svojmu životnému prostrediu. Ľudia v St. Michaeli chovajú statok či ošípané a produkty zo svojich chovov predávajú miestnym spracovateľským spoločnostiam. Tie potom putujú do podhorských penziónov a pohostinstiev. Napríklad už spomínaná rodina Bliemova v Muhre ponúka vo svojom penzióne Mesnerwirt dokonalú šunku či slaninu, niekoľko druhov syra a kvalitné plnotučné mlieko, ktoré ocenia najmä deti, no i cyklisti. No a jablková štrúdľa pani Bliemovej je tým povestným hrozienkom na šľahačke.

Domáci sa snažia vyhovieť hosťom po všetkých stránkach. Ak sa totiž zatúlate k nim bez bicyklov a dostanete chuť vyraziť si do okolitých kopcov, ochotne a za prijateľnú cenu vám pristavia spoľahlivé bicykle až pred penzión. My sme na nich prešli začiatok trasy Murradweg,ale v opačnom smere, teda z dedinky Muhr v nadmorskej výške necelých 980 m na Sticklerhűtte (1750 m nad morom). No, poviem vám, čaj po tých 15 km nekonečného stúpania na chatu Sticklerovcov, ktorá ja východiskovým bodom pre vysokohorskú turistiku, nám chutil jedinečne. A v následnom zjazde do Muhru sme sa skutočne vyžívali.

Pri návšteve Muhru by ste nemali vynechať ani návštevu malého múzea, kde vám jeho šéf Hubert Gruber filmom i zaujímavým slovom priblíži výnimočnosti Národného parku Vysoké Taury, najrozsiahlejšieho národného parku v celých Alpách.

Cestu späť na Slovensko si naplánujte cez neďaleký Klagenfurt, hlavné mesto ďalšej rakúskej spolkovej republiky Korutánsko, a navštívte nielen jazero Wörthersee, ale aj Minimundus, svet miniatúr na jeho brehu v Klagenfurte. Ak ste tam ešte neboli, stojí to naozaj za to. A ak ste ho videli naposledy v lete 2000, teraz už je dokončený napríklad aj drážďanský Zwinger, od vlaňajšieho leta už stojí aj Borobudur Tempel,ktorý mimochodom otváral dokonca sám guvernér ostrova Jáva, a obdivovať môžete aj Felsendom v Jerusaleme so svetoznámym múrom nárekov, okorenený aj autentickou zvukovou kulisou.

A ešte niekoľko rád

Ak sa teda rozhodnete naložiť na strechu auta svoje horské bicykle a vydáte sa za asi 800 kilometrov vzdialenou romantickou i adrenalínovou cykloturistikou v prekrásnej scenérii prírody Salzburgska, zameňte si dostatok slovenských korún za eurá. V rakúskych dolinách by ste totiž veľmi dlho hľadali zmenáreň, ktorá vám vymení našu menu za európsku. Alebo sa zabezpečte zahraničnou platobnou kartou. Región Leogangu, Lungau i Vysokých Taúr ponúka bohatú sieť bankomatov aj POS-terminálov. Pri ceste autom by ste však nemali zabudnúť, že zvykom Rakúšanov, na rozdiel od väčšiny slovenských vodičov, je dať chodcovi prednosť. A to nielen na prechode, ale aj v ostrejších zákrutách horských dedín.

Autor: Marián HUTŇAN

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 807
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 116
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 688
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 846
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 159
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 939
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 150
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 311
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 061
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 233
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 212
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 311
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 061
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 233
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 212
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu