Teodor, nasneží nám do hôr.
Sú však iba skromnou ukážkou v porovnaní s bezkonkurenčnou pokladnicou pranosticky najbohatšieho novembrového oslávenca Martina. Aj mnohí prognosticky neskúsení ľudia vedia: farba Martinovho koníka 11. novembra naznačuje, aká nás čaká zima: ak príde na bielom koni, bude zima ostrá a bohatá na sneh. Ak si to Martin prihasí na sivkovi (hmly), nadíde hmlistá a sychravá, ak na žltom (sucho), zima nás vyprobuje menším množstvom snehu, ale tuhými mrazmi. Martinov sviatok patrí k najdôležitejším termínom celej jesene, dedovia vravia: Aký je deň na Martina, taká bude celá zima. Od týchto múdrostí odvíja sa celý veniec ďalších predpovedí. Hovorí sa: Ak svätý Martin so snehom pribehol, bude na ňom ležať celý mesiac.
Vývoj počasia na Martina je dôležité všímať si aj v detailoch. Výhľady na charakter zimy môže zasignalizovať vietor -ak fúka južný, zima bude prívetivá, ak je zamračené, bude lacná, ak je mokro, zima nebude veľmi ustálená. Beda však, ak je noc pred Martinom jasná - zima bude mastná (čo do peňazí za palivo). Vo vinohradníckych regiónoch majú na martinský mráz iný názor: Ak mráz na Martina uhodí, dobré víno sa nám urodí. Okolo 11. novembra prichádzajú obávané martinské chladná a mnohé prípoviedky podčiarkujú: Na sv. Martina, často snežiť začína, respektíve Na sv. Martina dobrá je už perina, Na sv. Martina, dymí sa už z komína. Za jednu z najspoľahlivejších pranostík považujú starkí dodnes kombinovanú martinsko-ondrejskú pranostiku: Ak sa Martin došťal a ak sa doští aj Ondrej (30. 11.) nebudeme mať v zime snehu.
Martin však nosí v batožine aj príjemnejšie veci. Jeho meniny sú v strednej Európe častým termínom hodov. Ich kráľovnou je husacina a tej si treba, podľa ponaučení deduškov,všímať aj z prognostických dôvodov. Farba hrudnej kosti po skonzumovaní mäska predpovedá, čo nás čaká v zime - ak je kosť červená, zima bude mierna, ak biela, bude veľa snehu, ak hnedá, snehu sa báť nemusíme, ibaže, holomrazy nás neušetria.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.