totiž ústi na južnú stranu pohoria, do povodia rieky Hnilec.
Máloktorá z tiesňav má taký výrazný prameň, ako práve Zejmarská. Jej vody sa objavujú na povrchu na juhovýchodnom okraji planiny Geravy v podobe mohutnej vyvieračky - Zejmarskej studne v nadmorskej výške 1 000 metrov. Na pomerne krátkom, približne kilometrovom úseku po osadu Biele Vody, kde je ústie Zejmarskej rokliny, prekonáva voda v tiesňave vyše dvestometrový výškový rozdiel. Už to dáva tušiť, že ozdobou populárnej "Zejmarky" sú predovšetkým vodopády.
Vodopády Zejmarskej rokliny vytvárajú mohutnú, hlboko zarezanú, členitú kaskádu. Tá bola pomenovaná po hrdinovi z čias II. svetovej vojny, kpt. Jánovi Nálepkovi. Tento rodák z neďalekého Vondrišla (ten je dnes známy pod názvom Nálepkovo) učil v osade Biele Vody, preto je pomenovanie Vodopádov kpt. Jána Nálepku vcelku logické. Ako to býva v Slovenskom raji zvykom, tiesňava je prístupná pomocou sústavy rebríkov a ďalších umelých zabezpečovacích pomôcok. Chodník vybudovala Horská služba v roku 1963 a je prístupný len jednosmerne, zdola nahor. Časom pribudol ku značenému chodníku aj náučný chodník s informačnými panelmi. Prechod roklinou po rebríkoch je skutočne adrenalínovým zážitkom, najmä v čase, keď je dostatok vody a sila vodopádov mohutnie. Špecifický je prechod v zime, keď vodu spúta ľadový pancier a tiesňava naberá nový rozmer. Pravda, je potrebná aj zvýšená opatrnosť, rebríky a reťaze bývajú neraz zatečené do ľadu.
Nečudo, že Zejmarská roklina je od roku 1980 chránená, v súčasnosti má štatút Národnej prírodnej rezervácie na ploche 72,7 hektára a je súčasťou Národného parku Slovenský raj. Predmetom ochrany sú významné geomorfologické krasové formy - rokliny, bralá, skalné stupne, vodopády a vyvieračky. Okrem toho sú tu zachované lesné spoločenstvá buka, s prímesou smreka, jedle a javora horského, na skalných podložiach aj borovice s výskytom vzácnych druhov flóry a fauny.
BEDEKER
Prístup: Výchdiskom na túru do Zejmarskej rokliny je železničná stanica Mlynky na trati Margecany - Čerevná Skala (dostupná aj autobusom SAD zo Spišskej Novej Vsi). Odtiaľ vedie asfaltová cesta bez značky, ktorá čoksoro odbočuje doprava, do osady Biele Vody. Tu sa napája červená značka a po niekoľkých desiatkach metrov prichádza ku ústiu Zejmarskej rokliny (1/2 hodiny). Do samotnej Zejmarskej rokliny vedie modrá turistická značka, ktorá o niekoľko minút privedie turistov pod kaskádu Vodopádov kpt. Jána Nálepku. Po ich prestúpení sa samotná tiesňava končí pri vyvieračke, chodník sa položí a miernym stúpaním vychádza na poľanu Geravy (1 a 1/4 h). Zostupová trasa je značená zelenou farbou, vedie popod sedačkovú lanovku do Dediniek, zostup trvá 3/4 hodiny.
Zaujímavosti okolia: Stratenská tiesňava, vodná nádrž Palcamnská Maša, Havrania skala (1 153 m), dolina Malý Zajf, hrebeň Volovských vrchov, Dobšinská ľadová jaskyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.