patria nože. Nestačí jeden univerzálny kuchynský nôž, podľa dĺžky a tvaru čepele rozlišujeme viacero nožov určených na rôzne účely. O najmenšieho na čistenie zeleniny, cer rôzne špecializované čepele na ryby, vykosťovanie mäsa, krájanie chleba, stejkové nože, až po dlhé mäsiarske nože a sekáče. K základnej výbave patrí aj ocieľka na udržiavanie ostrých čepelí.
V rôznych zostavách, z ktorých si podľa individuálnej potreby môžeme vybrať, ponúka obchod pestrú škálu súprav, ale nakupovať môžeme aj postupne jednotlivé kusy. Z estetických dôvodov ich podľa možnosti dopĺňame s rovnakou alebo podobnou rukoväťou.
Nože sú často uložené v druhej zásuvke zhora, hneď pod príbormi, zamiešané medzi varešky, otvárače na konzervy a ostatné drobné nástroje. Nie je to prehľadné ani praktické, neprospieva to ani ostriu čepelí, ktoré sa takto môžu otupiť či vyštrbiť. Preto je vhodným riešením držiak alebo stojan na nože. Jestvuje mnoho riešení, o jednom stojane sme pred časom písali aj na tejto strane, pričom sa dá povedať, že každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody. Záleží od používateľa, ktoré riešenie mu vyhovuje najviac. Dnes vám chceme ponúknuť inšpiráciu na zhotovenie nástenného držiaka nožov.
Nástenný držiak má niekoľko predností: nože sú usporiadané prehľadne, sú poruke a zároveň uložené bezpečne. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že sú príliš "na očiach", čo by však v kuchyni prekážať nemalo, vyvážiť to môžeme, ak zhotovíme držiak, ktorý bude dôstojným a pekným doplnkom ostatného zariadenia.
Základným dominantným kusom bude kvalitná podkladová doska, najlepšie z masívneho tvrdého dreva s peknou kresbou letokruhov. Ak nezoženieme dostatočne širokú dosku, môžeme zlepiť dva kusy na zraz. Dosky však musia byť dobre vysušené, inak sa po čase deformujú a popraskajú. Dĺžku podkladovej dosky volíme podľa počtu nožov, ktoré chceme v držiaku umiestniť, ako aj podľa voľného miesta na stene. Šírka je asi 30 cm, teda podľa najdlhšieho noža, pričom doska môže mať tvar pravidelného obdĺžnika, ale aj lichobežníka - podľa skracujúcich sa čepelí zavesených nožov (obr. 1). Dolná línia však nemusí byť rovná, môže ju tvoriť elegantná krivka alebo nepravidelná vlnovka, ak použijeme tzv. krajinu, teda krajný odrezok z kmeňa stromu pri výrobe dosiek na píle. Takýto materiál je zvlášť vhodný napr. na chalupe alebo v kuchyni v rustikálnom štýle.
Nože budú na podložke držať dve lišty z tvrdého dreva, medzi ktoré zasúvame čepele. Lišty majú šírku asi 4 cm, hrúbku 1,5 cm a ich dĺžka záleží od dĺžky podložky. Môžu byť rovnako dlhé alebo na každom konci o 1 - 2 cm kratšie. Lišty najprv zložíme k sebe, pričom vznikne hranolček hrubý 3 cm. V mieste kde sa dotýkajú, približne 3 cm od okraja ich prevŕtame vrtákom s priemerom 13 mm. Tento otvor bude slúžiť na zasúvanie ocieľky. Po oddelení líšt to vlastne budú dve polkruhové drážky na stranách líšt, neskôr ich však opäť spojíme. Horné vnútorné hrany na oboch lištách mierne zošikmíme rašpľou, aby hroty čepelí ľahšie našli medzeru medzi lištami (obr. 2). Na podkladovú dosku položíme jednu lištu na vopred vyznačené miesto, rovnobežne s hornou hranou podkladu. Lištu zafixuje zvierkami a prevŕtame na troch miestach vrtákom č. 8. Dva otvory urobíme po stranách poloblúkovej drážky, tretí na opačnom konci lišty.
Diery robíme do hĺbky 2,5 cm, teda cez lištu a 1 cm do podkladovej dosky. Potom lištu uvoľníme, spojíme zvierkami znova s druhou lištou a cez otvory urobíme diery aj do druhej, hornej lišty. Tie pôjdu tiež len do hĺbky 1 cm. Teraz sú obe pripravené na konečnú montáž. Najprv spodnú natrieme lepidlom a položíme na podkladovú dosku. Do otvorov zatlčieme drevené kolíčky na spájanie dosiek s priemerom 8 mm. Ich dĺžku upravíme na 3,8 mm. Na vyčnievajúce konce kolíkov nasadíme druhú lištu, nepriklepneme ju však na doraz, ale pred zaschnutím lepidla nastavíme správnu medzeru podľa hrúbky čepelí nožov (obr. 3).
Napokon vyriešime zavesenie držiaka na stenu. Najvhodnejšie je urobiť do zadnej strany podkladovej dosky dva väčšie plytké otvory, ktorých hornú polovicu prekryjeme plieškom. Dosku potom zavesíme na skoby v stene (obr. 4).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.