alebo steblovitých agregátov. Môže byť bezfarebný, práve tak ako aj v sivých, ružovočervených alebo zelenkastožltých odtieňoch. Klinozoisit má dokonalú štiepateľnosť podľa plôch bazálneho pinokoidu, spravidla sklený lesk, na základni perleťový až smolný.
Vyskytuje sa v kryštalických bridliciach vždy spolu s chloritom. V magnetických horninách je sekundárnym minerálom, vzniká na úkor zvetrávania plagioklasov.
Tento minerál bol nájdený v Rakúsku, Švajčiarsku, v Mexiku (Sonora), v Kalifornii a na Madagaskare. Pekné ružovo sfarbené kryštály pochádzajú z Valle di Ala v talianskom Piemonte.
Železnatá odroda epidotu, starší názov je pistacit sa vyskytuje v podobne prizmatických kryštálov a tvorí aj steblovité alebo vláknité agregáty. Má tmavozelenú, pistáciovú alebo žltozelenú farbu, sklený lesk a dokonalú štiepateľnosť. Vyskytuje sa vo výplni trhlín v horninách s vyšším obsahom železa a horčíka. Vzniká aj pri zvetrávaní plagioklasov obsahujúcich vápnik. Veľmi pekné exempláre epidotu sa našli v salzburskom Untersulzbachtale a v talianskom Piemonte. Ďalšie ložiská sú vo Švajčiarsku, v Nórsku, Francúzsku, v Brazílii a v USA, ale nachádzajú sa aj na Slovensku vo výplní trhlín v granitoidoch v Malej Fatre, v Nízkych a Vysokých Tatrách. Býva aj vo výplni mandlí v melafýroch - možnosť vidieť v Kvetnici, Malužine a v Šalkovej. Kontaktne metamorfného pôvodu je v erlánoch v Hodruši-Hámroch a na skarnovom ložisku Vyhne - Klokoč, pri Dubovej v Malých Karpatoch. Kryštály sa niekedy spracovávajú ako ozdobný kameň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.