Ľuba ČURPEKOVÁ
Originalita diela a osobnosť nie je najpodstatnejšia len v (čistom) umení. Dizajn, ktorý je považovaný za akúsi (umelú) odrodu umenia alebo za spojenie umenia a vedy, by sa bez nových originálnych nápadov nezaobišiel. V súčasnom období rozkvetu moderných komunikačných technológií a techniky (najmä počítačovej) tvorí nemenej dôležitú časť dizajnérstva interaktívnosť, dynamika aj internacionálna spolupráca. Takou spoluprácou sa vyznačovala aj jedna z aktuálnych výstav Slovenského technického múzea pod názvom Mladý dizajn tvorba študentov katedier dizajnu z Košíc, Zvolena, Brna, Bratislavy, nemeckého Wuppertalu a Linca. Diplomové práce mladých študentov skvele vystihli potreby súčasného človeka, hlavne vo viacúčelovosti daného predmetu, kusu nábytku, pomôcky. Svoje témy takisto vynikajúco esteticky zvládli. Súčasne prebieha výstava medzinárodnej ceny za dizajn 2001, na ktorej sú zverejnené výsledky s niektorými pozoruhodnými prácami.
Vernisáž tejto výstavy sa uskutočnila 17. októbra v STM v Košiciach. Diela sú rozdelené do 4 celkov. Pri príležitosti 50. výročia TU v KE aj katedra dizajnu oslavuje svoje významné jubileum (založená v roku 1972 - pozn. aut.).
Fotografickú výstavu pod názvom Čarovné premeny tvoria vinštalované dobové pôvodné fotografie z roku 1900 z rekonštrukcie podvesnej dráhy vo Wuppertale, ktorý je partnerským mestom Košíc. Jednak tu nájdete dokumentačné zábery z počiatku stavby, potom z jej rekonštrukcie v porovnaní s novými súčasnými pohľadmi. Na strane druhej sú umiestnené práce študentov TU, Fakulty umení v podobe umeleckých záberov z Hlavnej ulice v Košiciach, Dómu sv. Alžbety, rôznych zákutí, ale aj kompozičné fotografie z podzemných chodieb, pričom rozhodujúca nie je kvantita ale kvalita. Zámer autorov je prinajmenšom odlišný od dokumentačného charakteru fotografií z Wuppertalu. Najviac ho snáď vystihuje fotografia Ing. Martina Vysokého, ktorú nerozozná len tak niekto, kto videl Košice možno raz v živote. Košičania, nenechajte si ujsť zábery, ktoré sú pravdepodobne iba niekde vo vašom podvedomí, a ktorým dali konečnú podobu naši umelci a jednoznačne tým pridali Košiciam na šarme.
Pár slov nám k výstave povedala Mgr. Jana Ďuricová, vedúci oddelenia prezentácie STM: "Počas vernisáže sa udiala aj inaugurácia jubilejnej poštovej známky TU v KE pri príležitosti jej 50.výročia. Túto známku vydala Slovenská pošta. Autorom motívu je akad. mal. Jozef Haščák. Na známke je motív Košíc a motív TU so symbolikou ôsmych fakúlt, ktoré sa na tejto univerzite nachádzajú. Týmto podujatím chcela TU nadviazať na odkaz slávnej Baníckej akadémie, ktorá bola založená v Banskej Štiavnici v roku 1762. Ku skutočnému zrodu TU v KE došlo v roku 1952 pod názvom Vysoká škola technická. V súčasnosti má 8 fakúlt a okolo 12 tisíc študentov. Za 50 rokov jej existencie sa diplomom absolventa TU v KE hrdí vyše 35 tisíc odborníkov. V rovnakom čase boli v STM vinštalované aj veľmi nápadité práce z kovu pod názvom Inšpirácia v kove. Je tu zachytená umelecká tvorba v netradičnom použití hutného materiálu. Na tejto akcii sa zúčasnil US Steel a SOU hutnícke v Šaci. Bol to tvorivý workshop na počesť Andyho Warhola. Momentálne sú vinštalované v novej administratívnej budove STM, kde v modernom priestore veľmi dobre zapadajú do interiéru."
Ak vás dizajn oslovil a máte chuť sa inšpirovať, neváhajte! Ešte tento rok, 22. novembra máte možnosť zavítať na Dni otvorených dverí Fakutlty umení TU.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.