všetci členovia vlády viseli na rozhodnutiach Koaličnej rady, dnes Mikloš, Palko, Lipšic či Kaník predvádzajú manévre, svedčiace o vysokej miere samostatnosti a autonómneho rozhodovania.
Nad všetkými ale vyčnieva Rudolf Zajac, ktorého pohyb v rezorte je na slovenské pomery úplne nevídaný. Na novom ministrovi zdravotníctva je absolútne vidieť, že nemá politickú minulosť a nestará sa o svoju politickú budúcnosť. Má jasno v tom, čo chce urobiť, a ide za cieľom bez klasických zábran, ktoré mávajú "štandardní" politici. Hrá vabank, spolieha sa na podporu koalície, ak ho tá opustí, tak sa zbalí a odíde.
Hoci sa dnes najviac rozpráva o nocľažnom a stravnom v špitáloch, vrcholným číslom Zajaca je útok na správnu radu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Minister presadil cez vládu návrh na odvolanie jej šiestich členov zastupujúcich štát a jedného od zamestnávateľských zväzov. (Toho posledného však kvôli zákonným nejasnostiam musel neskôr "vrátiť".)
Správna rada VšZP je tripartitný orgán, ktorý má dohliadať nad použitím cca 40 miliárd Sk ročne, čo pretekajú touto najväčšou poisťovňou. Hovoríme o inštitúcii, po SP s druhým najvyšším "obratom" v republike. Z podstaty veci je daná háklivosť a riziko Zajacovho kroku. Záujmy, ktoré sa v tomto orgáne zbiehajú, sú vyčíslené vyššie uvedenou sumou. Vysoko výrečný je fakt, že keď sa o členoch správnej rady v bývalej koalícii rozhodovalo, politické rozhovory boli jedny z najkomplikovanejších.
Skutočnosť, že Zajacovi návrh prešiel a ide do NR SR, svedčí o politickej celistvosti koalície. Ale nie o tom, že záujmy a kšefty, ktoré ohrozuje, sú umlčané a neskúsia odvetu. Aby bolo jasné, o čo tu beží: Správna rada VšZP schvaľuje postupovanie nevymožených pohľadávok tretím osobám. Čo za biznis sa za tým môže skrývať, netreba rozmazávať. Verejných dôkazov síce (zatiaľ) niet, Zajac ale mimo mikrofón otvorene hovorí, že správna rada "je MINIMÁLNE V PODOZRENÍ, ŽE SA PODIEĽALA NA TUNELOVANÍ POISTNÉHO FONDU". Tu ešte treba pripomenúť, že Zajac z titulu svojej predchádzajúcej praxe ovláda tieto terény ako málokto...
Mesiac pre súčasným ministrom sa pokúsil o odvolanie celej správnej rady VšZP jeho predchodca Roman Kováč. Ten hovoril o akomsi pofidérnom tendri na nejaký informačný systém a tiež o konfliktoch záujmov viacerých členov. Nálezy kontroly ministerstva zdravotníctva i Úradu pre verejné obstarávanie jeho indície skôr potvrdzovali, šancu politicky sa presadiť proti mocným pozadiam týchto ľudí ale Kováč nemal žiadnu. Patrí sa tu ale dodať: Ak má Zajac "minimálne podozrenie" o tunelovaní, tak je najvyšší čas aj na trestné oznámenie. Že by ho podal, sme zatiaľ nepočuli... Čo však nevylučuje, že sa stalo. Teraz sme už veľmi zvedaví.
V každom prípade a celkom úprimne: dokázalo by veľmi milo prekvapiť, keby sa podozrenie z tunelu vo VšZP ukázalo nepodložené. Bohužiaľ, inštitúcia tohto typu s tzv. tripartitnou kontrolou, teda "poisťovňa" bez vlastníka a reálnej kontroly tých, ktorí ju financujú, je ako stvorená na rozkrádanie. Systémovo je to rovnaké čudo, ako verejnoprávna televízia, s jediným "nepatrným" rozdielom: cez VšZP pretečie ročne asi 30 krát viac peňazí. Pri pomeroch, aké vládnu dnes na Slovensku, by bol doslova zázrak, keby sa vo VšZP nekradlo... Zastavenie pohybu pohľadávok VšZP je preto z krátkodobých cieľov ministra asi to vôbec najdôležitejšie.
Dlhodobo chce Zajac zmeniť zákony tak, aby sa zdravotné poisťovne stali naozaj poisťovňami. To jest, aby sa medzi nimi rozvinula reálna súťaž o klientov. Súčasný stav, keď existuje viac "poisťovní", ale tisícpäťsto regulácií im neumožňuje vzájomne konkurovať, patrí medzi najväčšie deformácie zdravotníckeho systému. Mimochodom, R. Kováč vzápätí ako nastúpil, sa snažil presadiť zrušenie plurality poisťovní, ale lobisti ho zastavili skôr, než stihol priniesť zákon do vlády. Mal ale pravdu - aj jedna štátna pokladnica by bola lepšia, ako pluralita bez súťaže. Zajacova predstava s vpustením voľného trhu do systému je však určite ešte lepšia.
Masívny odpor, ktorý sa dvíha proti takým samozrejmostiam, ako je platenie za nocľahy a stravu, je predzvesťou, že zdravotnícka reforma bude obrovskou vojnou. Môže byť ale víťazná; koalícia vyzerá dosť odhodlane a na ministerskom poste sedí človek, ktorý tvrdosťou a ťahom na bránu nemá v slovenskej politike precedens. Bude napínavé sledovať, ako si poradí v zápase s osemdesiatimi tisíckami lekárov, sestričiek, lobistov a zlodejov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.