do funkcie. Výsledok utorkových čiastkových volieb do Kongresu mu posunul republikánmi kontrolovaný Senát, čo je všeobecne považované za signál podpory "zdola" Bushovho "post
Vrchný veliteľ ozbrojených síl USA, z ktorého sa kedysi vysmievali, že je len texaským neohrabancom kandidujúcim len kvôli svojmu menu, je teraz považovaný za prezidenta, ktorý môže zatieniť svojho predchodcu a otca - 41. prezidenta USA Georgea Busha. V piatok sa zvyšok sveta postavil za Busha, keď hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN dopadlo jednomyseľným schválením rezolúcie o odzbrojení Iraku. A zatiaľ čo Bush privítal a ocenil schválenie rezolúcie, dal všetkým jasne najavo, že ho táto medzinárodná inštitúcia neodradí od prípadného útoku v prípade, že bude ohrozená bezpečnosť USA zo strany Iraku.
V piatok večer zožal Bush ďalšie diplomatické víťazstvo, keď mu telefonoval jeho najostrejší kritik spomedzi spojencov - nemecký kancelár Gerhard Schröder pokúšajúci sa o zmiernenie napätia v americko-nemeckých vzťahoch. Priatelia a kritici sa zhodne pýtajú: môže sa situácia vyvíjať pre Busha ako prvého republikánskeho prezidenta od Dwighta Eisenhowera v 1954 majúceho pod kontrolou obe komory Kongresu ešte lepšie? Bush si tiež z mediálneho hľadiska užíva politicky medové týždne, keď o ňom a o republikánskej strane médiá po jeho nástupe do funkcie a po 11. septembri píšu stále častejšie.
Zaujímavé je, že dokonca aj demokrati prisúdili Bushovi hviezdny štatút. "Myslím si, že tu prezident vyhral jedno veľké víťazstvo. Potvrdil svoj mandát a myslím, že verejnosť to príjme," dodal pochvalne porazený kandidát na Senátora za štát Minnesota a bývalý americký vicepremiér Walter Mondale. V súčasnosti je však Bush silnejší než kedykoľvek predtým s podporou nielen domácou, ale i zahraničnou v otázke Iraku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.