uchádzať o dôveru parlamentu, je dostatočne konkrétne a primerane odvážne. Sú dve možnosti: dať si poriadny cieľ a risknúť, že nie všetko vyjde alebo sa tváriť nezáväzne, aby sme si potom mohli umyť ruky. Rozhodli sme sa pre prvú, povedal v sobotu premiér v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
Osobitne vyzdvihol fakt, že niektoré záväzky ako je napríklad boj s korupciou sa vo vládnom programe vyskytujú vo viacerých kapitolách, keďže ide o problém zasahujúci rôzne oblasti života. Spresnil, že antikorupčnými opatreniami sa v PVV zaoberajú na 28 miestach. Premiér pripustil, že minulá vláda mohla byť pri realizácii reforiem v uplynulých štyroch rokoch razantnejšia. "Ale dnes nechceme túto chybu zopakovať," konštatoval.
Vláda je podľa jeho slov pripravená dokončiť kľúčové ekonomické reformy, a to najmä v systéme dôchodkového zabezpečenia. Odkladanie tejto reformy v minulosti pritom nepovažuje za dramatický problém, keďže prinieslo výhody najmä v dostatočnej príprave regulácie subjektov, ktoré budú tvoriť piliere dôchodkového systému. Šéf kabinetu zdôraznil najmä postavenie Úradu pre finančný trh a zavedenie novej legislatívy v oblasti finančných trhov, ktorá priniesla prísnu kontrolu a vyčistila trh od problémových nebankových subjektov. Premiér očakáva širokú diskusiu o reforme dôchodkového systému v politických stranách, aj v širokej verejnosti. Ocenil pritom nedávne rozhovory ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka so zástupcami mimovládnych organizácií o podobe reformy.
Dzurinda sa dotkol aj otázky harmonizácie sadzieb DPH, ktoré považuje za správne načasované. Je presvedčený, že ak by po vstupe Slovenska do EÚ existovali výrazné rozdiely medzi daňovými sadzbami medzi SR a členskými krajinami únie, vytvoril by sa priestor na rôzne daňové úniky.
Zopakoval zámer vlády podporovať znižovanie daňového a odvodového zaťaženia s cieľom podporiť rozvoj podnikateľskej sféry. Vláda chce podľa neho podporovať osamostatňovanie sa ľudí, ktorí zakladajú samostatné podniky a plánuje prijať ďalšie opatrenia na zvýšenie prílevu zahraničných investícií. Cieľom bude zníženie nezamestnanosti a celková pripravenosť Slovenska na vstup do Európskej menovej únie v roku 2006.
Premiér sa nevyjadril definitívne k zámeru presunúť agendu rómskeho problému pod gesciu Ministerstva kultúry SR. Svoj komentár k návrhu ANO chce podľa vlastných slov najprv prezentovať pred partnermi. "Nedovolím, aby sa zmenšila dôležitosť tejto otázky," zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.