Iracký parlament sa zišiel s cieľom prediskutovať rezolúciu BR OSNWashington/Bagdad/Káhira/Moskva/Jeruzalem/Hamburg (TASR) - Spojené štáty
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Iracký parlament sa zišiel s cieľom prediskutovať rezolúciu BR OSN
Washington/Bagdad/Káhira/Moskva/Jeruzalem/Hamburg (TASR) - Spojené štáty americké nepotrebujú povolenie OSN, aby v prípade potreby začali konať proti Iraku, vyhlásil včera generálny tajomník Bieleho domu Andrew Card. Ak Bagdad poruší svoje záväzky, stanovené rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN, "Spojené národy sa môžu stretnúť a diskutovať," USA však nepotrebujú ich povolenie, zdôraznil Card pre americkú televíznu stanicu NBC.
Iracký prezident Saddám Husajn nariadil včera irackému parlamentu, aby sa zišiel na zasadnutí s cieľom prediskutovať rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorá vyzýva Irak na odzbrojenie.
Informovala o tom iracká štátna televízia, ktorá však neuviedla, kedy sa má zasadnutie irackého zákonodarného zboru konať.
Bagdad akceptuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 1441 o odzbrojení Iraku. Informoval o tom v sobotu večer v Káhire saudský minister zahraničných vecí Saúd al-Fajsal. Irak súhlasil s textom rezolúcie po tom, ako získal ubezpečenie od Sýrie, že BR OSN neplánuje automatickú vojenskú akciu.
Americký denník New York Times v sobotu v elektronickom vydaní informoval, že prezident USA George W. Bush zvolil plán prípadného útoku na Irak. Plán sa opiera o použitie sily 200 000 až 250 000 mužov a začne sa krátkou leteckou kampaňou, počas ktorej by sa mali zaistiť kľúčové body v krajine a urýchlene izolovať lídri v Bagdade. Vzdušná kampaň by mala trvať kratšie než mesiac a armáda by v nej mala využiť skúsenosti získané v Afganistane. Do Iraku by sa mali infiltrovať malé skupinky špeciálnych síl, ktoré by mali navádzať lietadlá pri bombardovaní vytýčených cieľov, cituje New York Times slová predstaviteľov americkej administratívy.
Rusko v sobotu ocenilo rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov a označilo ju za úspech otvárajúci cestu k vyriešeniu irackej otázky. Izrael podporuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o Iraku a vyzdvihuje úlohu amerického prezidenta Georgea W. Busha pri jej presadení, uviedol izraelský minister zahraničných vecí Benjamin Netanjahu. Izraelskí predstavitelia sa domnievajú, že existuje vysoká pravdepodobnosť vystrelenia irackých rakiet Scud na Izrael v prípade amerického útoku na Bagdad.
Irak po vojne v Perzskom zálive v roku 1992 stratil značnú časť svojej vojenskej sily a doteraz nedosiahol pôvodného stavu minimálne v oblasti konvenčných zbraní.
Autor: SPOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.