predpisovania. Hlavným dôvodom reformy je podľa ministra rast dlhov za lieky. Tento dlh voči verejným lekárňam predstavuje 6,6 miliardy korún, voči zdravotníckym zariadeniam je to 3,8 miliardy korún.
Zdravotnícky systém sa totiž doteraz nezbavil návykov bývalého režimu. Občan sa navyše nestará o svoje zdravie a nemá záujem o prevenciu, povedal Zajac na včerajších pracovných raňajkách, organizovaných pre zástupcov profesijných organizácií, riaditeľov zdravotníckych zariadení a zdravotných poisťovní.
Minister poukázal na to, že v roku 2001 sa do lekární vrátilo na likvidáciu 37 823 kilogramov liekov po záručnej lehote, čo predstavuje 1 milión 100-tisíc balení. Táto nehospodárnosť nevyužitých, vyhodených alebo neefektívne predpísaných liekov predstavuje hodnotu 3 až 5 miliárd korún.
Dôvodom je podľa Zajaca chýbajúca kontrola nad zdravotnými poisťovňami. Východisko vidí v niektorých okamžitých opatreniach a následnom prijatí nového poistného systému a novely zákona o liečebnom poriadku.
Z okamžitých riešení Zajac navrhuje zamedziť indukovanej preskripcii a duplicitným výkonom. Je aj za zvýšenie vplyvu zdravotných poisťovní v kategorizačnej komisii, iniciovanie tvorby štandardov liečebných postupov a za zavedenie poplatku za recept.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.