Dagmar Máchová informovala, že včera
odovzdala obžalobu pražskému mestskému súdu.
Vlastizrady sa mal Hoffmann dopustiť tým, že po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vydal pokyn zastaviť televízne a rozhlasové vysielanie, aby zabránil šíreniu názorov odporcov intervencie. Hoffmann bol vtedy šéfom odborov a viedol Ústrednú správu spojov.
Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) sa prípadom zaoberal sedem rokov. V roku 1997 pražský mestský súd Hoffmannovo stíhanie zastavil. Generálny prokurátor však podal sťažnosť na Najvyšší súd, ktorý v marci 1998 verdikt zrušil a vrátil prípad na dovyšetrovanie. ÚDV vrátil kauzu znova Mestskému súdu v Prahe. "Podali sme návrh na obžalobu z trestného činu vlastizrady formou sabotáže. Hoffmann vydal rozkaz, aby boli zastavené vysielače na území Československa a ľudia neboli informovaní o sovietskej invázii a stanovisku ÚV KSČ, ktoré okupáciu odmietlo," povedal hovorca Jan Srb.
Kým nedávne súdne pojednávanie neprinieslo dôkazy o tom, že Jakeš a Lenárt o invázii vedeli vopred, u Hoffmanna to môže byť presne naopak, lebo umlčanie rádiových vĺn bolo zrejme vopred pripravené. Hoffmannov rozkaz je doložený podľa Srba svedeckými výpoveďami pracovníkov Ústrednej správy spojov. K novému súdnemu procesu dochádza niekoľko týždňov po skončení súdu s jeho straníckymi kolegami prednovembrového režimu Milošom Jakešom a Jozefom Lenártom, ktorých pozbavili obvinenia z trestného činu vlastizrady v roku 1968. Pražský mestský súd ich v septembri z obžaloby v plnom rozsahu oslobodil, generálny prokurátor sa však odvolal a kauzu bude posudzovať Najvyšší súd.
Hoffmannovi hrozí za sabotáž vysoký trest, najvyššia možná sadzba je doživotie. V súčasnosti sedemsiatosemročný dôchodca zastával za komunistického režimu rad významných funkcií. Od roku 1959 do roku 1967 bol ústredným riaditeľom Československého rozhlasu. Členom predsedníctva ÚV KSČ bol od mája 1971 do novembra 1989.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.