by o ňom mala rozhodnúť do 18. decembra. Občana by mali v referende odpovedať na otázku: "Súhlasíte s tým, aby sa Slovenská republika stala členským štátom Európskej únie?". V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2003 je v kapitole ministerstva vnútra na referendum vyčlenená suma 140
miliónov korún, ak sa bude konať v jeden deň.
Štatistický úrad SR má v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2003 na tento účel vyčlenených 28 miliónov korún. Plebiscit by teda občanov mal stáť 168 miliónov korún.
Vstup SR do EÚ bude zabezpečený uzavretím Zmluvy o pristúpení SR k EÚ, ktorá si vyžaduje súhlas Národnej rady (NR) SR a ratifikáciu prezidentom. Referendum o vstupe SR do EÚ sa bude konať pred vyslovením súhlasu parlamentom. Platný výsledok hlasovania v referende je pre NR SR záväzný. Zmluva o pristúpení SR k EÚ bude predložená na rokovanie vlády a po podpise postúpená na ďalšie ústavné prerokovanie NR SR a na ratifikáciu prezidentovi.
Podľa Ústavy SR je referendum možné vyhlásiť, ak o to požiada petíciou aspoň 350 000 občanov alebo sa na tom uznesie parlament absolútnou väčšinou hlasov. Nakoľko záujem o vyhlásenie referenda o vstupe SR do EÚ deklarovali už v minulosti všetky politické strany, uskutoční sa zrejme na základe uznesenia NR SR, ktoré navrhne vláda. Do 30 dní od prijatia uznesenia parlamentom vyhlási prezident v zbierke zákonov termín konania referenda. Referendum sa vykoná do 90 dní, odo dňa uverejnenia v zbierke. Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná časť všetkých oprávnených voličov. Rozhodujúci je ten výsledok, za ktorý sa vyslovila väčšina z občanov zúčastnených v referende.
Výsledok referenda vyhlási parlament rovnako ako zákon. Spôsob vyhlásenia v zbierke zákonov nie je ešte legislatívne upravený a preto NR SR bude musieť prijať novelu Zákona o zbierke zákonov. Proces rokovaní o vstupe Slovenska do EÚ sa začal začiatkom
roku 2000. Ukončenie rokovaní o vstupe sa očakáva v polovici decembra 2002 na zasadnutí Rady EÚ v Kodani. Podpisom Zmluvy o pristúpení v apríli 2003 bude vytvorený priestor pre zavŕšenie rozšírenia prostredníctvom ratifikačného procesu.
Slovensko už dávnejšie deklarovalo úmysel uskutočniť po ukončení rokovaní o vstupe do EÚ referendum. O vstupe do EÚ budú v referende v roku 2003 hlasovať aj občania v ďalších 9 kandidátskych krajinách (Cyprus, Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Maďarsko, Malta a Slovinsko).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.