Miloslava Čutková. Za podpredsedníčku ÚVK určil žreb delegátku OKS Evu Polakovičovú. Stalo sa tak po tom, čo sa 16
Čutková bola do funkcie vyžrebovaná už po druhý raz. Prvýkrát post predsedníčky zastávala v roku 2000 v referende o predčasných voľbách. Do ÚVK zasadne podľa jej slov po šiesty raz. Ako poznamenala, práca ÚVK v komunálnych voľbách je menej náročná ako pri
parlamentných. Najbližšie kroky komisie nedokázala v tejto chvíli špecifikovať, členovia by sa na nich mali dohodnúť ešte dnes.
Na otázku, či už zaregistrovala nejaké sťažnosti od občanov, Čutková uviedla, že ich reakcie sú skôr informatívneho charakteru. ÚVK má 16 členov. Zákonnú možnosť delegovať kandidátov a náhradníkov do komisie pritom splnilo 21 oprávnených politických subjektov a štyri koalície. Komisiu, v ktorej sú rovnako zastúpené ženy i muži, tvoria zástupcovia KDH, SMK, HZD, PSNS, Smeru, SDĽ, KSS, ANO, SDKÚ, SNS, HZDS, SZS, SOP, OKS, DS a Ľavicového bloku.
ÚVK zisťuje a zverejňuje celkové výsledky volieb, rozhoduje o sťažnostiach na postup mestských a okrskových volebných komisií a usmerňuje ich činnosť. Komisia je uznášaniaschopná vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jej členov. Na platnosť uznesenia je potrebná väčšina hlasov prítomných členov.
V dňoch 6. a 7. decembra si občania zvolia zástupcov 138 miest a 2738 obcí. Počet miestnych volených predstaviteľov sa zníži takmer o 15 tisíc. V samosprávnych orgánoch obcí na Slovensku by tak malo po voľbách pracovať od 15-tisíc do 22-tisíc poslancov. Maximálny počet volených funkcionárov miest vrátane starostov je 24 588. V súčasnosti v praxi pôsobí približne 40-tisíc komunálnych poslancov, primátorov a starostov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.