A teda - čistá psychiatria. Keď dobre pôjde, na sklonku týždňa by aj mohlo varieté dovrcholiť.
Úvodom poznámka mimoriadne zásadná: Svojským prológom k rozprave bolo vydarené "entrée" novín Pravda, ktoré sa niektorých poslancov povypytovali na zopár základných informácií z PVV. Výsledok bol žalostný - až na dvoch, Martinákovú a Minárika (KDH) - sú deraví ako obrana FC Košice. Dokázalo najmä udolať, že dokument vôbec nevidel Ľubomír Lintner, ktorý sa skoro stal ministrom. Výhovorka, že v sociálnej oblasti sa spolieha na "kolegu zo strany", je totálne absurdná. Nuž, elitný vládny poslanec (predseda mandátového výboru), ktorý si neprečíta PVV, to je presne také, ako úplne nepripravený žiak v škole. S tým nepatrným rozdielom, že prázdna hlava v školskej triede má iné spoločenské dopady, ako vrece zemiakov v NR SR.
Menej prekvapilo, že dutá bola aj klubová kolegyňa Eva Černá - tí informovanejší sme vysokú mieru neznalosti predpokladali. Zdá sa, že koncept nových tvárí, aspoň v podaní ANO, sa nerozbieha príliš dobre. Vybuchol ale aj "staršina" - bývalý šéf poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák.
Autor tohto textu je síce posledný, kto by kritizoval výšku poslaneckých platov, ale na začiatku sezóny sa žiada vážne predoslať: Táto krajina nestojí tak dobre, aby si mohla dovoliť rozdávať trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve ľuďom, ktorí nemajú toľko úcty k občanom, aby sa naučili elementárne veci, resp. ak sú tupí, tak nadreli. To je jednoducho arogancia - od nich sa pritom žiada nielen čítať a hodnotiť, ale aj rozmýšľať a analyzovať...
Po tejto skúsenosti znie skoro zábavne informácia, že Lintner v diskusii opozícii vytýkal, že "v PVV nevidí konkrétne čísla". No jo - koľko toho videl podpredseda ANO? Nedostatok konkrétností patril inak ku kľúčovým argumentom opozície, čo je však naozaj nedorozumenie: PVV nie je žáner politického dokumentu, ktorý by mal predpísané parametre. Je to programový zámer, deklarácia priorít a predstáv, ponuka parlamentu, ktorý ju prijať môže a nemusí. Existujú prípady, keď je PVV samé číslo, a existujú také, kde ich niet. Nejestvuje svetovo patentovaná šablóna, podľa ktorej by mali vlády zostavovať svoje PVV. Jednou vetou - je milé, ak sa v PVV objavujú merateľné ciele, a je legitímne, ak pred spustením batérie reforiem je vláda obozretná s číslami, keďže si z hromady neznámych netrúfa vypočítať, ako ten-ktorý ukazovateľ skončí. Druhou vetou - reči o tom, že PVV je zlé (aj) preto, lebo niet čísiel, sú bez argumentov.
To, samozrejme, neznamená, že MOŽNO viedli predkladateľov k zahmlievaniu aj bočné úmysly, resp. zlá skúsenosť z predchádzajúcej vládnej periódy. Z domnienky sa ale žiadna istota ukuť nedá. Každý má právo hlasovať, ako chce.
Naopak, ak zabudneme na čísla, pre toto PVV je skôr charakteristické to, že až veľmi konkrétne predkladá veľké množstvo sektorových reforiem - zdravotníctvo, školstvo, sociálny rezort, vnútro, spravodlivosť. Tu všade sa ohlasujú zásadné zmeny - celkom konkrétne a také hlboké, že ak sa uskutočnia, Slovensko si o 4 roky nespoznáme. Pričom - ako bonus - má pokračovať reforma verejnej správy. (Toto je inak partia problematická, keďže ustúpili od predvolebných sľubov návratu k 12-kovému modelu. Majú na to rozumné dôvody, ale: V kampani nevedeli, že súčasní reg. poslanci boli zvolení na 4 roky?) To, čo je v PVV naozaj nekonkrétne, je napr. časť finančno-makroekonomická, alebo riešenie nešťastných Rómov (ktoré ale veľmi konkrétne začalo).
Kritiky, ktoré predviedli na pléne Mečiar s Ficom, boli jednoducho od veci. Povedať napr. ako Fico, že svojím programom sa vláda dostáva do rozporu s ústavou ("sociálne a ekologicky orientované trhové hospodárstvo"), je hrubojaderná demagógia. Alebo čistý idiotizmus - ak si to naozaj myslí. Kde začína a kde končí "sociálno" a "ekologično"?
Ešte originálnejší bol ale Mečiar (jeho príspevok bol ale hodnotený ako konštruktívnejší než Ficov). Predseda HZDS navrhol, pri príležitosti PVV (!!), doslova revolúciu v politickom systéme: Zlúčenie premiéra s prezidentom, viceprezidenta, dvojkomorový parlament (!!) a väčšinový volebný systém s jedným obvodom (!). Na toto je jediný komentár - čistý a kompletný blázon. Model je inak funkčný - v USA, ktoré ho majú šitý na mieru. Bolo by zaujímavé počuť, načo je Slovensku druhá komora...
Mečiar tak zatienil aj komunistické príspevky, z ktorých najmä ss. Hopta a Bollová potvrdili, že by stálo za úvahu zriadiť vo vestibule parlamentu psychiatrickú ambulanciu prvej pomoci. Netrpela by - a to je aj resumé prvej rozpravy k PVV - núdzou o klientelu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.